• BIST 105.360
  • Altın 377,062
  • Dolar 6,8128
  • Euro 7,5343
  • İstanbul 13 °C
  • Ankara 12 °C
  • İzmir 15 °C

Ortak Sağlık Güvenlik Biriminin Gelişimi

Ortak Sağlık Güvenlik Biriminin Gelişimi
Ortak Sağlık Güvenlik Birimi, ülkemizde iş alanında yaşanan büyük ve önemli gelişmelerden biridir

 OSGB diye de bildiğimiz Ortak Sağlık Güvenlik Birimi, işçilerin korunmasına yönelik bir şartname niteliği taşımaktadır. İşçilerin korunmasının yanı sıra daha kaliteli bir iş ortamı yaratmak için de OSGB departmanları oluşturulmaktadır. Ortak Sağlık Güvenlik Birimi oluşturmak, her işletme ve fabrikanın temel görevlerinden biridir. İşletme ve fabrikalar, çalışanlarını korumalı ve onların sağlığını önemsemelidirler. Devlet, bu konuda yeterli hassasiyeti göstermektedir. Fabrikalarda, organize sanayi bölgelerinde hizmet veren firmalarda ve işletmelerde en az bir işyeri hekimi bulundurma zorunluluğu, OSGB kapsamına girmektedir. İş güvenliği uzmanı bulundurmak da yine Ortak Sağlık Güvenlik Birimi’nin kapsama alanına girer. 


İş güvenliği uzmanlığı ve işyeri hekimliği eğitimi, bireylerin Ortak Sağlık Güvenlik Birimi bünyesinde çalışabilmeleri için gereklidir. Devlet tarafından yapılan yeterlilik sınavlarında başarı elde etmek isteyenler, bunun için gerekli eğitimi almalıdırlar. İşyeri hekimliği eğitimi, danışmanlık firması olarak adlandırdığımız firmalar tarafından verilebilmektedir. Aynı durum iş güvenliği uzmanlığı için de geçerlidir. A, B ya da C sınıfı iş güvenlik uzmanı olmak isteyenler, Ortak Sağlık Güvenlik Birimi bünyesinde yer alabilmek adına özel eğitimler alabilirler. Bu eğitimler, aynı zamanda bireylerin kendilerini pratik açısından geliştirmelerine de olanak tanır. Pratik gelişimi iyi olanlar, iş ortamına daha kısa süre içerisinde adapte olabilirler. 


Ortak Sağlık Güvenlik Birimi, işletme ya da fabrika içerisinde bazı görevler üstlenmektedir. Bu görevlerin başında çalışanları bilinçlendirmek ve onlara gerekli eğitimleri vermek gelir. Çalışanların bilinçlendirilmesi için zaman zaman motivasyon ve grup çalışmaları yapılmalı, önemli konular hakkında gerekli durumlarda sunum yapılabilmelidir. Bu gibi çalışmalar, çalışanların daha fazla bilinçlenmesine ve kendilerini geliştirebilmelerine olanak sağlamaktadır. Çalışanlara işin kısa sürede bitirilmesinden ziyade en iyi ve en güvenli şekilde bitirilmesinin önem arz ettiği aksettirilmelidir. Ortak Sağlık Güvenlik Birimi, çalışanlara aynı zamanda ilk yardım eğitimi verebilmelidir. İlk yardım eğitimi konusunda iyi bir çalışma planlaması olan firmalar, Ortak Sağlık Güvenlik Birimi açısından da gelişmiş özelliklere sahip olurlar. Bu gibi firma ve işletmelerin Ortak Sağlık Güvenlik Birimleri, diğer firma ve işletmelerinkine göre çok daha ideal duruma gelebilir. 


İşçilerin sağlık gözetimini sağlamak, işyeri hekiminin ve doğal olarak Ortak Sağlık Güvenlik Birimi’nin görev alanına girmektedir. Bunun için zaman zaman işçilerden bazıları üzerinde sınamalar yapılabilir. Salgın hastalık ve benzeri durumlarda çalışanların kendilerini korumaları için yardımcı olunabilir. Aynı zamanda çalışanlara ilk yardım eğitimi konusunda destek olunabilir. Bu gibi çalışmalar, bir firma ya da işletmenin Ortak Sağlık Güvenlik Birimi’nin ne derece kaliteli olduğuna işarettir. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, bu anlamda bir hayli sıkı çalışmakta ve işletmelerin Ortak Sağlık Güvenlik Birimlerini düzenli aralıklarla denetlemektedir. 


Çalışma ortamının analizi ve gözetimi, yine Ortak Sağlık Güvenlik Birimi’nin kapsama alanı içerisinde yer almaktadır. OSGB, bunun için zaman zaman bazı analizler yapmak durumunda kalabilir. İş güvenliğinin arttırılması için Ortak Sağlık Güvenlik Birimi’nin planlama ve çalışmalarına ihtiyaç duyulabilmektedir. Ortak Sağlık Güvenlik Birimi’nin bu bağlamda yapıcı ve yaratıcı çalışanlardan meydana gelmesi şarttır. İşletme ve fabrikalarda kurulacak olan birimlerin özenle seçilmesi son derece önemlidir. Özellikle işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı seçerken işletmelerin bir hayli dikkatli olması gerekir. Ortak Sağlık Güvenlik Birimi’nde yer alacak personeller ne kadar başarılı ve deneyimli olurlarsa Ortak Sağlık Güvenlik Birimi’nin çalışmalarından o derece verim alınabilecektir. 

Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim