Araştırma: Psikopatlar kahvelerini sade içmeyi tercih ediyor

Bilim dünyasını karıştıran araştırma! Araştırmaya çok sayıda bilim insanı da katıldı.. Sade kahve içenleri kızdıracak araştırmadaki detaylar pes dedirtti!

Araştırma: Psikopatlar kahvelerini sade içmeyi tercih ediyor
Yayınlanma Tarihi : 21 Şubat 2022 19:11

Rus Devlet Medyası Sputnik Tarafından yayınlanan bir haber tepkiye yol açtı. Habere göre sade kahve içenlere dikkat etmek gerekiyor. Zira kahveyi sade içmeyi tercih edenler Psikopat olabilir.

Yapılan bu genelleme sosyal medyada büyük tepkiye yol açarken çok sayıda haber sitesi de söz konusu haberi haberleştirdi.

Başta Duvar ve Gerçek Gündem olmak üzere bir çok haber sitesi Sputnik tarafından servis edilen haberi yayınladı.

Yayınlanan haberdeki Psikopatlar kahveyi sade içmeyi tercih ediyor ayrıntısı ise , Kahve tiryakileri tarafından yoğun eleştiri aldı.

ARAŞTIRMANIN KÜNYESİ DE BELLİ OLDU

Sputnik'in aktardığına göre; Daha önce yapılan benzeri araştırmalara bir yenisi daha eklenerek sade, sütsüz ve şekersiz kahve tercih etmenin psikopatiyle ilişkili olduğu belirtildi.


Innsbruck Üniversitesi'nden araştırmacılar tarafından gerçekleştirilen ve Appetite dergisinde bulguları yayınlanan çalışma, sade, sütsüz ve şekersiz kahve tercihi ile sadist ya da psikopatik eğilimler arasında ilişki olduğunu tespit etti.


1000'den fazla yetişkinin katılımıyla yapılan anketin sonuçlarını veri alan araştırmada, katılımcılara yeme içme konusundaki tercihleri soruldu.

3440057.jpg
Katılımcılar daha sonra sadizm, narsisizm ve psikopati gibi antisosyal kişilik bozukluklarının değerlendirildiği bir dizi teste tabi tutuldu. Yürütülen çalışma, acı tatların tercih edilmesinin psikopatik davranışlarla ilişkili olduğunu ortaya koydu.

Araştırmada, acı yiyecek tercihi ile 'gündelik sadizm', yani başkalarına orta düzeyde acı çektirmekten zevk alma eğilimi arasında bağlantı olduğu fark edildi.


Öte yandan çalışma, yalnızca sade kahve tercihiyle sözgelimi kişilik bozuklukları arasında ilişki kurmuyor; turp, kereviz ve tonik suyu tüketen katılımcıların da antisosyal özellikler sergileme olasılığının daha yüksek olduğu görüldü.


Araştırmacılar Christina Sagioglou ve Tobias Greitemeyer, bu kişilik bozuklukların acı tatları fazlaca seven insanlarda 'kronik hale gelebileceğine' ve onların daha kötü karakterlere sahip olmalarına yol açabileceğini ifade etti.


Daha önce bu türden yeme içme alışkanlıklarıyla psikopatik eğilimler arasındaki ilişkiyi ortaya koyan çok sayıda çalışma yapılmıştı.