Dünyanın en kısa IQ testi: Bu test sadece 3 soru

Bilişsel Yansıma Testi (CRT) sadece üç sorudan oluştuğu için dünyanın en kısa IQ testi olarak bilinmekte. Bu üç soruyu çözenler gerçekten çok zeki

Dünyanın en kısa IQ testi: Bu test sadece 3 soru
Yayınlanma Tarihi : 26 Kasım 2022 16:07

Son dönemde popüler olan IQ testleri çok sayıda kişi tarafından kullanılıyor. Bu testler, zekanızın ortalama ne kadar olduğunu ortaya çıkaran formülleri içeriyor. Bilişsel yansıma testi sadece üç sorudan oluştuğu için dünyanın en kısa IQ testi olarak bilinmektedir. Aslında basit bir formülle yeteneklerinizi de keşfetmeyi sağlayabilir. 

Independent'a göre, bu tespiti ne kadar hızlı yaptığınız zekanızın seviyesini gösteriyor.

İşte o üç soru:

1. Bir sopa ve bir topun toplam maliyeti 1,10 sterlin. Sopanın fiyatı toptan 1,00 sterlin daha fazla. Topun fiyatı ne kadardır?

2. Beş makinenin beş cihaz üretmesi beş dakika sürüyorsa, 100 makinenin 100 cihaz üretmesi ne kadar sürer?

3. Bir gölde, nilüfer yapraklarından oluşan bir yama vardır. Her gün, yamanın boyutu iki katına çıkıyor. Yamanın gölün tamamını kaplaması 48 gün sürüyorsa, gölün yarısını kaplaması ne kadar sürer?

İşte birçok insanın tahmin ettiği cevaplar:

1. 10 peni

2. 100 dakika

3. 24 gün

Ancak bu cevaplar yanlış.

Doğru cevaplar:

1. Top aslında 0,05 peni eder.

Eğer topun fiyatı X ve sopanın fiyatı 1 sterlin daha fazlaysa, o zaman şöyle olacaktır:

X+1 sterlin

Bu nedenle,

Sopa+top = X + (X+1) = 1.1 eder.

Böylece,

2X+1=1.1 ve 2X = 0.1 olur, dolayısıyla

X= 0.05 eder.

2. 100 cihaz yapmak 5 dakika sürer. Beş makine beş dakika içinde beş cihaz yapabilir; dolayısıyla bir makine de beş dakika içinde bir cihaz yapacaktır. Bu nedenle, hepsi de cihaz yapan 100 makinemiz varsa, beş dakikada 100 cihaz yapabilirler.

3. Yamanın gölün yarısını kaplaması 47 gün sürer. Eğer yama her gün ileriye doğru iki katına çıkıyorsa, geriye doğru yarıya inecektir. Yani 47'nci günde gölün yarısı dolmuştur.

Eksiklikleri olan bir test

Yaklaşık 3 bin 500 kişinin katıldığı bu ankette, soruları cevaplayanların yüzde 33'ü üçünü de yanlış yaptı ve yüzde 83'ü en az bir soruyu kaçırdı.

Bu IQ testinin kısa olması, sözel ve sözel olmayan muhakemede çeşitlilik bulunmaması gibi eksiklikleri bulunuyor. Öte yandan örnekleme alınan MIT öğrencilerinin yalnızca yüzde 48'i üçünü de doğru yanıtlayabildi.

Kaynak:  Halktv.com.tr