Makedonya Vatandaşlığı Nasıl Alınıyor? Makedonya vatandaşlık kimlere verecek?

Kuzey Makedonya'da 'Türkiye'ye göç edenleri' de yakından ilgilendiren Vatandaşlık Yasası değiştirildi. Peki yeni kurallar neyi içeriyor?

Makedonya Vatandaşlığı Nasıl Alınıyor? Makedonya vatandaşlık kimlere verecek?
Yayınlanma Tarihi : 23 Şubat 2022 16:44

Uzun yıllardır Kuzey Makedonya'dan Türkiye'ye göç eden binlerce kişinin beklediği yasa değişikliği Kuzey Makedonya meclisinde kabul edilerek resmen yürürlüğe girdi.

Anadolu Ajansı'nın da aktardığı haberde; Yasa değişikliğinin ayrıntıları da belli oldu.

Makedonya'da doğup sonrasında Türkiye'ye göç eden kişiler bundan böyle vatandaşlık başvurusu yapabilecekler.

Başka bir deyişle  "ana vatana" göç etti ibaresinden dolayı başvuru hakkı bulunmayan vatandaşların artık başvuru yapabilmelerinin önü açılmış oldu.

Peki süreç kimleri kapsıyor. ?

Açık kaynak aramalarından da anlaşılacağı üzere 1945 ile 1991 yılları arasında Kuzey Makedonya'dan Türkiye'ye göç eden ve Kuzey Makedonya'da dünyaya gelenler ile onların 1.kuşak ( Çocukları ) yakınları vatandaşlığa başvurabilecekler.

Makedonya'da Armoni Medja Doo danışmanlık şirketi Türkçe bilen avukatıyla bu konularda da hizmet vermeye başlayan saygın kuruluşlardan biridir. Bünyesinde Üsküp Haber'i de barındıran Armoni Medja Doo Danışmanlık Yetkilisi Sadık Şimşek'e ulaşmak için

Aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz... sadiksimsek.com tıklayın

Önemli Not: Makedonya'da vatandaş olabilmenin bir diğer yolu da ülkede iş kurduktan sonra 7 yıl boyunca ikamet etme yoluyla gerçekleşmektedir. Özetle Makedonya'da iş kurduktan sonra en az 7 yıl boyunca bulunmak gerekmektedir. Bunun haricinde evlilik yoluyla vatandaşlık imkanı da bulunmaktadır.