Naci Görür'den İstanbul depremi için korkutan tahmin: 'Şiddeti 9'u bulabilir'

Prof. Dr. Naci Görür, Kahramanmaraş ve Elazığ depremlerinin ardından bu kez deprem alarmı veren bölgeler hakkında uyarıda bulundu. Öte yandan Prof. Dr. Görür, olası Marmara depreminin tahmini şiddetini de söyledi.

Naci Görür'den İstanbul depremi için korkutan tahmin: 'Şiddeti 9'u bulabilir'
Yayınlanma Tarihi : 16 Mart 2023 11:00

Kısa Dalga'dan Yeşim Özdemir'e konuşan Prof. Dr. Görür, Marmara Bölgesi'nde deprem alarmı verdiklerini belirtti. Özellikle kıyıda 10 kilometre içerisinde kalan alanlarda depremin oldukça şiddetli hissedileceğini ve Avrupa Yakası’nda deprem zararlarının daha fazla hissedileceğini belirten Prof. Dr. Görür, depremin şiddetinin 9,0’ı bulacağını ifade etti.

Prof. Dr. Görür, şunları kaydetti:

“Depremler olmadan dahi biz Marmara Bölgesi'nde deprem alarmı vermiştik, bu bir. İkincisi Erzincan’ın doğusunda, Erzincan ile Bingöl Karlıova arasında Yedisu Fay’ında deprem beklediğimizi öngörmüştük. Onun dışında Ege bölgesi, orası zaten sık sık küçük depremlerle sarsılıyor. Oradaki depremlerin kaynağı da bu Helen Kıbrıs Yayı, orada hareketlilik fazla. Dolayısıyla İzmir’den Antalya’ya kadar kıyı bölgelerimizde irili ufaklı depremler öngörülüyor. Oranın tektonik yapısı gereği. Bir de bu 6 Şubat depremleri nedeniyle belki Adana Bölgesi’nde de stres transferi nedeniyle bazı faylarda hareketlenme olabilir. Hatta Kıbrıs’ı dahi düşündük. Doğu Anadolu Bölgesi’ne yakın olarak; Kayseri, Sivas, Erzincan’ın doğusu yani Bingöl yakınları, Malatya. Malatya’nın özellikle kuzeybatısı, kuzeyi. Orada Malatya Fayı ve Tuzla Fayı. Oralarda belirli hareketlenmeler gözlemlenebilir.”

"Can Güvenliğini Sağlayacak Siyasetçilere Oy Verin"

Görür, yaklaşan seçimlere işaret ederek, seçmene can güvenliğini sağlayacak siyasetçilere oy vermesi çağrısında bulundu.

Kaynak: medyafaresi.com