Prof. Dr. İlber Ortaylı tepki çeken o sözlerine açıklık getirdi

Katıldığı bir konferansta "Yeni Türkiye, eski Türkiye'nin her şeyini telafi etti" konuşmasıyla sosyal medyada tepki çeken tarihçi - yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı, o sözlerine Hürriyet gazetesindeki köşesinde açıklık getirdi. İşte kendini savunduğu yazı

Prof. Dr. İlber Ortaylı tepki çeken o sözlerine açıklık getirdi
Yayınlanma Tarihi : 03 Ocak 2023 00:05

"Şunu söylemek lazım, bahsettiğim 'Yeni Türkiye', son 20-30 yıl değildir. Öyle bir isimlendirme benim işim değil, partili vatandaşların işidir. Herkesin tarihi kendine göre isimlendirme hürriyeti olsa da böyle bir hakkın dürüst dönemlendirme ve sağlam düşünce bakımından geçerliliği yoktur.

'SON ASRIN SIFATI'


Bahsettiğimiz 'Yeni Türkiye', son asrın sıfatıdır. Olumlu şeyler gibi olumsuz gelişmeler de orada başlar ve zamanınız da zaten ister istemez o mirasın altında kalır. Bu mirası değiştirebildiği ölçüde reformcudur. Bu değişiklik ve reformu da günü gününe gözlemeniz, hissetmeniz mümkün değildir. Geçen zamanın içerisinde bir değerlendirme yapılır.

'SİYASETÇİ, DOĞRU BİR TARİHÇİLİK YAPAMAZ'


Herhangi bir olayı değerlendirmek için Batı’daki ve Doğu’daki bilge çevreler son 500 yılı taramayı yöntem edinmişlerdir. Bu hukuki kurumlarda ve müesseselerde böyledir, iktisadi yapılanmayı anlamak için de böyledir. Batı’nın tarih anlayışı ve branşları dünyanın doğusunda da başarıyla tatbik edilir ve kimin kime tarih öğrettiği malumdur. Siyasetçi doğru bir tarihçilik yapamaz."

YAZISININ DEVAMI İÇİN HÜRRİYET