Vize krizinin perde arkasında: İki durum öne çıkıyor

Sözcü yazarı Saygı Öztürk, Avrupa Birliği'ne (AB) üye ülkelerle Türkiye arasında yaşanan vize krizinin perde arkasını yazdı ve danışmanlık şirketlerinin görüşlerini paylaştı.

Vize krizinin perde arkasında: İki durum öne çıkıyor
Yayınlanma Tarihi : 16 Eylül 2022 10:52

Uzun bir süredir Türkiye'den vize başvurusu yapanların başvuruları ret ediliyor. Sözcü gazetesi yazarı Saygı Öztürk yeni köşe yazısında bu duruma değindi. İki ana başlıkta vize retlerinin nedenlerini yorumladı.

Saygı Öztürk'ün yazısının ilgili bölümü şöyle

1) Türk Lirası'nın, döviz karşısında ciddi değer kaybı yüzünden Avrupa ülkeleri artık çok zenginleri ülkesinde görmek istiyor. Ortalama bir memur maaşı ile şu anda Avrupa'da tatil yapmanın imkansız olduğunu onlar da bizim kadar iyi biliyor. Dolayısıyla ortalama bir geliri olan kişi için turistik vize başvuru yaptığımızda ülkelerine göç etmek istendiğini düşünüyorlar.

'SİYASİ SIĞINMACI' ENDİŞESİ


2) Siyasi kargaşa; son dönemde Avrupa, Amerika, İngiltere Türklerden çok fazla siyasi oturum başvurusu aldı. Bu artış oranı yüzde 400-500'lere ulaştı. Vize başvurularında bununla ilgili elçiliklerin kayıtları yok. Dolayısıyla akıllarındaki ilk soru her başvuru sahibinin siyasi oturum başvurusu yapıp yapmayacağı oluyor.

"Türkiye'de yapılan araştırmalarda, yurtdışında yaşamak isteyenlerin sayısında yüzde 300-400 artış olduğu elçiliklerde konuşuluyor. Elçilikler şu anda kendilerinin Türkiye için çok büyük fırsat olduğunu, dolayısıyla bütün Türklerin Avrupa'da, İngiltere ya da Amerika'da yaşamak istediklerini düşünüyorlar. Bütün vize başvurusu yapan kişilerin bir daha Türkiye'ye dönmeyeceğini düşünerek işlemlerine başlıyorlar."