Oturma şekliniz sizi ele veriyor! Bakın neye yol açıyormuş.. Derhal kendinizi düzeltiniz

Oturuş bozukluğu omurga eğriliğine ve başka birçok rahatsızlığa sebep olabilir.

Oturma şekliniz sizi ele veriyor! Bakın neye yol açıyormuş.. Derhal kendinizi düzeltiniz
Yayınlanma Tarihi : 06 Mayıs 2021 16:48

Gün içerisinde çoğunlukla nasıl oturduğumuza dikkat etmeyiz. Omuzlarımız düşer, kambur bir  vaziyet alırız. Bu ve bunun gibi oturuş tarzı zamanla yerleşmiş oturma tarzı haline gelir ve sağlığımızı olumsuz etkiler.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanları sıklıkla oturuş bozukluğu hakkında uyarılarda bulunur. Özellikle pandemiden dolayı evlerimizden çalıştığımız ve hareketsiz kaldığımız şu günlerde oturuş bozuklukları başımıza bela olabilir. Kötü oturuş öyle sanıldığı gibi önemsiz bir durum değil yaşantımızın ilerleyen yıllarında hayatımızı zorlaştıracak sorunların sebebini oluşturur.

Oturuş Bozukluğunun Hayatımıza Katacağı Olumsuz Etkileri:

  1. Omurga sağlığını olumsuz etkiler: İnsan vücudunda omurganın kendine has eğri bir şekli vardır ve bu doğal bir eğriliktir. Ancak oturuş bozukluğu bu eğriliğin şeklini değiştirerek hayatı bizim için çekilmez kılabilir. Doğal şeklini kaybeden omurgada; diskler sıkışır, ligamentler uzar veya kısalır, eklemler sıkışır, kaslar zayıflar ve zamanla omurgada aşınma meydana gelir.
  2. Kötü Duruş Depresyon ve Strese Sebep Olur: Aynaya baktığımızda omuzları dik bir insan görmek mi bizi mutlu eder yoksa omuzları düşmüş yorgun bir insan görmek mi? Tabi ki omuzları dik insan görmek bizi daha mutlu eder. Duruş şeklimiz halimizi de etkiler.
  3. Sindirim Sorunları: Oturuş bozukluğu sadece omurgayı değil, bir bütün olan vücudu tümden etkiler. Bunlardan biri de sindirim sistemi. Yanlış oturma ve ayakta durma, bağırsakları sıkıştırır, bu da sindirimi olumsuz etkiler ve asit, reflü, gazlılık ve fıtık mide barsak sorunlarına sebep olur. Bu da zamanla kilo almaya sebep olur.
  4. Artan Ağrı: Zaman içerisinde baş, boyun ve kollarınızda şiddetli ağrı hissetmeye başlarsınız bunun sebebi oturuş şeklinizdir elbette.
  5. Kalp-damar ve Akciğer Sorunları: Biraz önce vücudun bir bütün olduğunu söylemiştik. Oturuş bozukluğu organlarımızın şeklini değiştirerek onlarda şekil bozukluğu olmasına sebep oluyor bu da yaşam kalitemizle beraber ne yazık ki yaşam süremizi de kısaltıyor.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.