ÖYLE BİR DİLEK TUTUN Kİ

Bir dilek tutun içinizden. Ne dilek tutarsanız tutun, Ama içinde birazcık, ülkemin aydın geleceği için; iyilik ve güzellik de bulunsun.

 Bir dilek tutun bu hafta; sevgi, mutluluk, huzur ve onurlu yaşama olsun içinde. Maaşınızla başınız dik, yürütecek zamlar da olsun içinde. Bazılarınız hemen ayağa kalkacak ve olmayacak duayı niye edelim, diye. Olmayacak duaya niye amin diyelim, diye. İtiraz edeceksiniz biliyorum, son yazdıklarıma. Hele emeklilerin hepsi itiraz edecek, son yazdıklarıma.

Emekli maaşınızın, Avrupalıların emekli maaşı standardında olmasını dilemenin hayal olduğunu bilerek… Emekli maaşınızın Avrupalılar gibi olmadığı için, ikinci işte çalışanlar, zorluklar içinde yaşayanlar, çalışmak zorunda kalanlar; siz de isyan edeceksiniz içinizden sözlerime,  biliyorum. Avrupalılar gibi maaş almadan kıt, kanaat altında yaşama savaşı verirken; nasıl dilek tutayım diye sitem etmeyin. Siz, yine de yüreğinizi karartmayın, yakın umut ışığınızı yüreğinizden. Hiç olmazsa o ölmesin içinizden. Çalınmasın umuda olan, yaşama olan aşkınız.

Nasrettin Hoca'nın göle yoğurt çalıp, tutmasını beklemesi gibi de olsa. Siz, yine de tutun içinizden dileğinizi. 'Geçti Bor'un pazarı, sür eşeğini Niğde'ye.'diyenler çıksa da. Siz yine de tutun içinizden dileğinizi.  Hiç olmazsa; umudunuz, sevginiz, yaşama olan aşkınız, iyimserliğiniz ölmesin; yüreğinizden, bedeninizin içinden.

Çevremizde görüyoruz sizleri; ezgin, bezgin ve gözleri yarına umutsuz bakan, emeklilikte oturmayıp, alın teriyle çalışanlar, seviyoruz sizleri de. Başınızı eğmeyin öyle aşağıya. Siz suçlu değilsiniz, yüreğinizi, yaşamınızı, sevgiden mahrum etmeyin; her yaşadığınız günde.

Bir dilek tutun; DİLEK. Siz ne tutacağınızı benden iyi bilirsiniz. Tutun dileğiniz yerine gelinceye kadar tutun. Onu da sizin elinizden alacak güç yok ya. Siz kırk bir kere tutun, olmadı mı? Bir daha... Olmadı mı? Bir daha... Bir daha...  Bir daha...

 

Cengiz ÇETİK

Önceki ve Sonraki Yazılar