Öyle Faydaları Çıktı Ki Şifa Dağıtan Baharat ile Vücudunuzu Sıfırlayın! Bir tutam ve..

Öyle Faydaları Çıktı Ki Şifa Dağıtan Baharat ile Vücudunuzu Sıfırlayın! Bir tutam ve..

Vücudu yeni doğmuş gibi tertemiz yapan baharatı her gün tüketmeye gayret gösterin. İşte mucizevi etkileri olan baharatlar. her gün biraz yemeğe katmak yeterli oluyor, karaciğeri, akciğeri, kanı ve böbrekleri temizliyorlar...

Baharatlar sağladıkları faydalar ile resmen doğanın bize verdiği hediyelerdir. Baharatları fazla olmamak kaydı ile yemeklere ekleyerek bir yandan lezzeti ikiye katlayıp bir yandan da bedeni baştan aşağı temizliyorlar. 

Vücudun bazı zamanlarda temizlenmesi gerekebilir çünkü soluduğumuz havadan yediğimiz meyvelere kadar toksik ile birikiyoruz. Özellikle şehir yaşamında tüm gıdalarda bulunan koruyucu maddeler vücutta birikiyor. Kirli hava ise ciğerlere doluyor ve zamanla nefes almayı zorlaştırmanın yanında depresyon gibi durumlara da yol açabiliyor.

Zencefil

Özellikle solonun yollarından sıkıntılar yaşıyorsanız muhakkak zencefil baharatı ile tanışın. Tadı nedeniyle çok sevilmese de limonlu şekerlemelere, bazı kurabiyelere çok yakışan bu baharatın çayı yapılıp içildiğinde akciğerleri temizliyor. Astım rahatsızlığı olan kişileri için de çayının tüketilmesi tavsiye edilen zencefille bir yandan da öksürük ya da grip gibi rahatsızlıkları da iyileştirebilirsiniz.

Tarçın

Kurabiyelere yakışan diğer bir gıda da tarçındır. Ancak kurabiyelerden değil tarçının faydalarına değinmemiz gerekiyor. Tarçın vücudu temizleyecek üç farklı özelliği bünyesinde barındırmaktadır; antioksidan, antiseptik ve antibakteriyel özellikleri olan tarçın bir yandan da kandaki şekeri dengeleyerek tatlı krizlerini önlemektedir.

Pul biber

Pul biberin portakal kadar hatta belki daha fazla C vitamini içerdiğini biliyor muydunuz? Pul biber, yüksek C vitamini içermesinin yanında birlikte yendiği gıdalarda bulunan mineral ve diğer vitaminlerin vücut tarafından daha fazla emilmesini sağlıyor. Bir yandan antienflamatuvar özeliği bulunan pul biber, metabolizmayı hızlandırmaktadır. Bu sayede kilo vermeye de yardımcı olan pul biber, bağışıklık sistemini de kuvvetlendirmektedir.

Kimyon

Kimyon ise vücudu temizleyen diğer bir baharattır. Sindirime yardımcı olan bu baharat sayesinde kötü kolesterolünüzü düşürebilirsiniz. Yemeklere katıldığında gaz problemine de fayda sağlayan kimyon bir yandan da vücuttaki serbest radikalleri antioksidan  özelliği sayesinde yok etmeye yardımcı olur.