Oyun Mu Dövüş Mü? Kedilerin Kavga Edip Etmedikleri Nasıl Anlaşılır?

Oyun Mu Dövüş Mü? Kedilerin Kavga Edip Etmedikleri Nasıl Anlaşılır?

Evdeki iki kedinin bazen birbirlerini ısırıp patilemeleri normaldir ancak bunun oyun mu yoksa bir husumet mi olduğunu anlamak ve kavgaya karşı önlem almak önemlidir. Kavga eden kedileri ayırmak için ise...

Eve ikinci ya da yeni bir kedi gelecekse bu çok büyük bir sorun olacaktır. Diğer kediniz ya da kedilerinizle anlaşabilmesi için pek çok uğraş vermeniz gerekirken, birbirine alışan kedilerin bile bazen aralarında büyük kavgalar çıkabilir.

Büyük kavgaları engellemek için ise kedilerin vücut dillerini iyi bilmek gerekiyor. Kedilerinizin davranışlarını gözlemlemeden önce çıkan sesleri iyi bilmek gerekiyor. Bazı kediler çok gürültücü iken bazıları hiç ses çıkarmaz. Ancak kavga eden kediler kesinlikle birbirlerine hırlarlar. Hatta ilginç sesler de çıkarırlar ve hiçbiri normal miyavlamaya benzemez.

Kafası dümdüz olmuşsa

Kediler oyun oynarken bir anda kavgaya da tutuşabilirler. Oyunda ipin ucu kaçtığında ise kulaklar geriye doğru yatar. Bunun sebebi kulaklara bir hasar alarak kanamayı önceden önlemektir. Eğer kedinizin kafası öne doğru kulakları ise görünmeyecek kadar geride ve kafanın üstü dümdüz olmuşsa kavga çıkmış olabilir.

Tırnak ve tüylere bakın

Kedilerin kavga ederken tırnakları kolay kolay çıkmaz. Hatta insanlarla oynarken de sadece minik patilerini hızlıca vururlar. Ancak pençe çıkıyorsa kan çıkacak demektir. Gergin ortamda patilere mutlaka bir göz atın. 

Kedileriniz sizle oynarken de hafifçe tüylerini kaldırabilirler. Ancak anormal bir şekilde kedinizi kocaman olmuş şekilde görüyorsanız kavga başlamış demektir. Bir an önce kavgayı ayırmak gerekir çünkü ne zaman birbirlerine saldıracakları hiç belli olmaz.

Panikle araya girmeyin

Kavga eden kedileri ayırmak için ise sakın panik yaparak ellerinizle olaya müdahale etmeyin. Arada kaynayarak kendinizi çok kötü yaralayabilir daha da kötüsü kedinizin size karşı sürekli bu şekilde tavır almasına yol açabilirsiniz. 

Ayırmak için yüksek sesle bağırın ya da elinizin altında varsa hiç bilmedikleri bir sesi hoparlörle hızlıca açın. Korkup kaçacakları için ortadaki kavga da unutulacaktır. 

Kedi yoksa kavga da yok

Diğer yandan kavgayı ayırmak için bir mukavva edinebilir ve birbirine tıslayan kedilerinizin arasına bunu koyarak birbirlerini görmelerini engelleyebilirsiniz.