Oyun severleri sevindirecek haber! Bin liraya yakın indirim geldi! Video oyun sevenlerin feryadı duyuldu, indirimler başladı!

Oyun severleri sevindirecek haber! Bin liraya yakın indirim geldi! Video oyun sevenlerin feryadı duyuldu, indirimler başladı!

Video oyun sevenler için oyunların, bilgisayar veya benzeri oyun araçlarının, aparatların fiyatları oldukça yükselişe geçmişti. Ancak bu feryat karşılığını buldu, o ürünlere çok büyük zam yansıdır. Neredeyse bin lira fark etti!

Oyun severlerin feryatları karşılığını buldu. Alınan vergilerle birlikte yükselişe geçen ve artık neredeyse alması imkansızlaşan bilgisayar, playstation ve x box gibi oyun platformları için oyun severler seslerini yükseltmişti. Çok bir karşılık alamasa da gümrükten alınan yüzde ellilik verginin oranı 2021 senesine girildiğinde ise yüzde 20'ye düştü. Bu durum tabi ki teknoloji aletlerine de yeni yeni yansımaya başladı.

Webtekno haberine göre, Xbox Series X ve XBox Series S fiyatlarında gözlere görülür bir fark olduğu ortaya çıktı. Özellikle X Box S'in fiyatı çok daha uyguna denk geliyor. Daha önceden fiyatı 8300 lira civarında olan XBox Series X ile 5400 lira olan Xbox Series S'in fiyatlarında neredeyse bin liralık bir düşüş yaşandı.

4500 liraya kadar düştü

Satış sitelerinde fark etse bile ortalama olarak Xbox Series X'in fiyatı 7500 ile Xbox Series S’in fiyatı da 4500 lira civarında güncellendi. Kısacası X serisinde 800, S serisinde de 900 liralık bir indirim söz konusu.

Ancak oyun severlerin merak ettiği konu ise yüzde otuzluk vergi indiriminin yansımasının neden sadece S serisi için geçerli olduğu. Kabaca bir hesaplama ile S serisinde yüzde yirmilik indirim hesaplanırken, X serisinde bu yüzdelik indirim sadece yüzde on. 

Hala yansımamış olabilir

Bazılarının görüşüne göre ise henüz indirimli fiyatlar tam olarak yansımadı. Stoklarda hala eski pahalıya mal olmuş platformlar bulunduğu için henüz vergi indirimi tam olarak yansımadığı tahminler arasında.