• BIST 101.089
  • Altın 258,697
  • Dolar 5,6853
  • Euro 6,3777
  • İstanbul 22 °C
  • Ankara 18 °C
  • İzmir 28 °C

Özelmacıklı: “Gayrimenkul Sertifikaları Yeni Bir Yatırım Aracı Olacak”

Özelmacıklı: “Gayrimenkul Sertifikaları Yeni Bir Yatırım Aracı Olacak”
Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, gelecek hafta talep toplamayla başlayacak Gayrimenkul Sertifikası'nın yeni bir yatırım aracı olacağını...

Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, gelecek hafta talep toplamayla başlayacak Gayrimenkul Sertifikası'nın yeni bir yatırım aracı olacağını belirtti. Özelmacıklı, "Bu sertifikalar ile yerli ve yabancı tüm yatırımcıların, projeye bütçeleri oranında katılımlarının sağlanması ve projeye baştan ortak olmaları amaçlanıyor" dedi.

Gelecek hafta talep toplama ile uygulanmaya başlanacak olan Gayrimenkul Sertifikası yeni bir yatırım aracı olarak görüldü. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, "Bu sertifikalar ile yerli ve yabancı tüm yatırımcıların, projeye bütçeleri oranında katılımlarının sağlanması ve projeye baştan ortak olmaları amaçlanıyor" dedi. Gayrimenkul Sertifikası'nın, gayrimenkul projesinin yatırımın başında küçük paylara bölünüp, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) denetiminde halka sunularak, projeye herkesin ortak olabilmesini sağlayan yeni bir yatırım aracı olduğunu vurgulayan Özelmecıklı "Bu sertifikalar ile yerli ve yabancı tüm yatırımcıların, projeye bütçeleri oranında katılımlarının sağlanması ve projeye baştan ortak olmaları amaçlanıyor. Gayrimenkul yatırımcılarının istedikleri anda beklemeden nakde dönmelerine de imkan sağlayacak olan sistemde, ilk sertifika ihracı 29-30-31 Mart'ta talep toplama ile başlayacak ve 05 Nisan'dan itibaren BIST'de yer alacak" diye konuştu.

"Yabancılar ve kısa vadeli yatırımcılar için fırsat"

Barınma ve gelir amaçlı gayrimenkul alanlar dışında sistemin daha çok kısa vadeli yatırımcılar ve yabancılar için bir yatırım aracı olacağını belirten Özelmacıklı, "Sektörümüzde kısa vadeli yerel ve yabancı yatırımcılar başlangıçta projelerden yer alıyor ve teslim sonrasında satış yaparak değer artışından prim elde ediyorlar. Lakin yatırım amaçlı alımlarda, gayrimenkul tesliminin gecikmesi, inşaatın tamamlanamaması, teslim sonrası taşınmazın doğru bir şekilde değerlendirilememesi risk doğuruyor. Gayrimenkul sertifikaları ile bu riskler ortadan kalkacak ve farklı projelerden sertifikalar alarak fon çeşitliği sağlanabilecek. Burada en önemli unsur fon sisteminin yabancı yatırımcılara doğru bir şekilde aktarılabilmesidir" dedi.

Özelmacıklı, sertifika ihracının inşaat firmalarına başlangıç için bir finansman sağlayacağını, tüketicinin alımdan vazgeçmesi gibi riskleri barındırmayacağını, satış vaadi ve noter gibi masraflar açısından da faydalar sağlayacağını belirterek fonun başlangıçta sadece yüzde onluk kısmının ihraççı inşaat firmasına aktarılırken, kalan kısmının ise inşaatın ilerleme durumuna göre aktarılacağını dile getirdi.

"Açık artırma değerleri aşağı çekebilir"

Mustafa Hakan Özelmacıklı, projenin tamamlandıktan sonra birçok gayrimenkulün aynı projede aynı zamanda satışa çıkartılmasının arz fazlalığı nedeni ile değerlerde gerileme de oluşturabileceğini söyleyerek "Projeden barınma amacı ile daire almak isteyen ve belli bir miktarda birikimi olan kişiler de açık artırma zamanını bekleyebilir. Bu firmaların teslime yakın zamanda satışlarını azaltabilir" dedi.

"Mülk yönetimi ile bütünleşmeli"

Özelmacıklı son olarak şunları kaydetti: "Gayrimenkul sertifikası alan yatırımcılar bir araya gelerek de bir bağımsız bölüme hisseli olarak sahip olabilmeli, hatta bu sahip oldukları taşınmazı Mülk Yönetim hizmeti veren emlak firmaları üzerinden gelir getirecek şekilde değerlendirebilir olmalıdır. Altın Emlak olarak bizler böyle bir hizmeti müşterilerimize özel bir sözleşme ile sunuyor ve onların gayrimenkullerinin tüm takiplerini sağlayabiliyoruz".

Kaynak : İHA

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim