Pandemi Döneminde Çinko Eksikliğine Dikkat Etmelisiniz! Hangi yiyecekler çinko içerir?

İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Osman Erk bu konu hakkında bahsetti. Korona virüse karşı bağışıklığı güçlendirmek şart. Prof. Dr. Osman Erk, vücut direncini artırmak için en önemli minerallerden biri olan çinko hakkında oldukça önemli bilgiler paylaştı.

Pandemi Döneminde Çinko Eksikliğine Dikkat Etmelisiniz! Hangi yiyecekler çinko içerir?
Yayınlanma Tarihi : 05 Aralık 2020 21:01

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için Çinko oldukça önemli minerallerden biri… Çinko açısından zengin olan gıdaları tüketenlerin veya çinko desteği alanların bağışıklık sisteminin güçlendiği ve bu sebepten dolayı da enfeksiyonlara ve kansere karşı daha dirençli oldukları bilinmektedir.

Çinko, viral etkenlere bağlı olan nezle ve grip gibi üst solunum yolu enfeksiyonu hastalıklarının etkin kalma sürecini kısaltmakta, alt solunum yolu yani zatürre görülme sıklığını da oldukça azaltmaktadır.

Sürekli çinko eksikliği bulunan bireylerde ise enfeksiyon sıklığı daha fazla olmaktadır ve daha ağır bir durumda seyreder. İştahsızlık, kronik ishal, yaraların geç iyileşmesi, saç dökülmesi, görüş bozukluğu, daima soğuk algınlığı, kısırlık, çocuklarda gelişme ve büyüme geriliği, vücuttaki çinko eksikliğinin en önemli belirtilerindendir.

Enfeksiyon Riskini Azaltır


Çinko eksiliği durumunda insanlarda, antikor ve hücresel aracılı bağışıklık cevapları zayıflayacaktır. B ve T lenfositlerin sayısı azalır bundan dolayı da fonksiyonları zayıflar. HIV gibi Covid-19 hastalığında da kandaki lenfosit değeri azaldığından hastalık tablosu ağır durumda ilerleyebilir. Çinko, ağır metallerden olan kadmiyumun vücuttaki olumsuz etkilerini yok eden en önemli mineraldir.

Kadmiyum bilindiği üzere DNA hasarı yapmaktadır, daha çok prostat dokusunda birikerek, prostat kanserinin önemli nedenlerinden biri haline gelir. Aynı zamanda beyin hücreleri birbirleriyle iletişim kurabilmek için çinkoya ihtiyaç duyar.

Hangi Gıdalarda Vardır?


Günlük alınması gereken çinko erkekler için 10 mg ve kadınlar için de 8 mg'dır. Hindi eti, kuzu eti, dana ciğeri gibi hayvansal gıdalar çinko bakımından oldukça zengindir aynı zamanda bu gıdalardaki çinkonun emilimi oldukça iyidir. Tam tahıllılar, yulaf ezmesi, esmer pirinç, sarımsak, kuruyemişler, bezelye, yer fıstığı, kabak çekirdeği ve susam çinko bakımından zengin olan bitkisel gıdalardır.

Anne sütü ve inek sütü ise çinko bakımından fakirdir. Tahıllar işlem görerek un haline geldiğinde çinko miktarı azalır. Sık bir şekilde alkol tüketen kişilerde çinko eksikliği sık görülür.

Covid-19’a Etkileri
2002’de meydana gelen SARS salgını sırasında çinkonun SARS COV1 virüsünün RNA polimeraz enzimini etkisizleştirdiği gösterilmişti.

New York'taki bir hastaneye Covid-19 tanısı ile yatırılan, hidroksiklorokin ve azitromisin tedavi protokolü yapılan hastalara günlük olarak 50 mg çinko verilerek çinkonun etkisi değerlendirildi.

Bu hastalardan çinko alan grupta ölüm oranı yüzde 49 daha az sonuçlandı ve solunum cihazına bağlanma durumu oranıysa yüzde 44 daha az bulundu.

Bu siteden Ulusalpost.com Aktif link verilmeden alıntı yapılamaz

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.