Pandemi Süreci Boyunca Makyaj Yapmak Riskli Mi? Makyaj yaparken Bu yanlıştan uzak durun! Tehlike var

Deri Hastalıkları Uzmanı olan Prof. Dr. Burhan Engin açıkladı: Pandemi sürecinde kozmetik ürünlerinin kullanılması tehlikeli mi? Eğer makyaj yapmak gerekirse nelere dikkat edilmeli? İşte o soruların merak edilen yanıtları:

Pandemi Süreci Boyunca Makyaj Yapmak Riskli Mi? Makyaj yaparken Bu yanlıştan uzak durun! Tehlike var
Yayınlanma Tarihi : 26 Aralık 2020 06:03

Şu zamana kadar yapılan bilimsel araştırmalarda yüzeylerle temas sonucunda Covid-19'un bulaşma riskinin yüksek olduğu öğrenilmiştir. Bundan dolayı bu durum “Covid-19 virüsü kozmetik ürünlerden bulaşabilir mi?” gibi soruları akla getirmektedir.

Deri Hastalıkları Uzmanı olan Prof. Dr. Burhan Engin, pandemi döneminde kozmetik kullanımıyla ilgili merak edilen soruları şöyle açıkladı…

Tester Ürünlere Dikkat Edilmeli!

Yapılan araştırmalar, yeni corona virüsünün karton olan yüzeylerde 24 saat, plastik ve paslanmaz çelik yüzeylerde ise 2 ile 3 güne kadar yaşayabileceğini kanıtlamıştır. Virüsün kozmetik ürünler üzerinde ne kadar süre kalabileceğini gösteren bir çalışma henüz olmamakla beraber, kozmetik ürünlerin ortak kullanımıyla virüslerin bulaş için bir kaynak olabileceği düşünülmektedir. Bu nedenle özellikle kozmetik mağazalarında tester olan ürünlerle, kuaförlerdeki makyaj malzemelerinin kullanılmaması önemlidir.

Bulaşma Nasıl Engellenir?

Pandemi sürecinde kullanılacak olan makyaj ürünlerinden bulaş riskini önlemenin yöntemleri şu şekilde sıralanabilir: – Makyaj malzemelerinizi daima yanınızda taşıyın ve ortak kullanmayın.

– Başkasına ait ruj, göz kalemi, rimel, allık gibi ürünleri kesinlikle kullanmayın. – Makyajınızı yapmadan önce el hijyeni oldukça önemli. Enfeksiyon riskinizi minimuma indirmek için ellerinizi muhakkak yıkayın. –

Virüs kapma riskine karşı ürünleri evde tutmanız oldukça önemlidir.

Örneğin, arabanızda ya da umumi bir banyoda makyaj yapıyorsanız, oldukça kirli bir yüzeye dokunabilir, ellerinizi yıkamayı unutabilir, yanlışlıkla makyaj ürünlerine ve ardından tekrar yüzünüze dokunarak kendi kendinizi enfekte edebilirsiniz bunun için bu duruma dikkat etmelisiniz.

Bu Süreçte Dudak Ürünleri Çok Tehlikeli!

  • Makyaj ürünlerini hergün ya da her kullanımdan sonra dış yüzeylerini bir antibakteriyel çözelti ya da spreyle dezenfekte etmelisiniz. Bunun ardından, dış ambalajın da silindiğinden ve hava almayacak bir çekmece ya da kapta saklandığından emin olmalısınız.
  • Virüsün göz mukozasını etkilediği için rimel, göz farı ve göz kalemi gibi göz makyajı ürünlerinin evinizde kuru steril alanda uygulanması gerekir.
  • Virüsün makyaj yapılmış küçük nemli bir alanda ne kadar süre kalabileceğini belirlemek oldukça zordur. Bu sebeple, tek kullanımlık aplikatörler, her kullanımın ardından yıkamaya gerek kalmadan atabileceğiniz için daha kullanışlıdır.
  • Makyaj fırçaları ve makyaj süngerleri her kullanımdan sonra iyice yıkanmalıdır.
  • Dudak ürünleri özellikle daha risklidir, çünkü rujlar ve dudak parlatıcıları solunum yolumuza açılan doğal bir kapıdır ve bundan dolayı oldukça dikkat edilmelidir.