Pandemi yasakları geri mi geliyor ? Covid-19 2.Dalgası olacak mı ?

Pandemi yasakları geri mi geliyor ? Covid-19 2.Dalgası olacak mı ?

Muhammet Enes Özdemir Ulusalpost için Pandemi sürecini derledi. Fatih Portakal'ın youtube kanalında yaptığı açıklamalar ve kendi araştırmalarını da analizine ekleyen Özdemir şunları yazdı..

Herkes merak ediyor ... Pandemi Yasakları geri mi geliyor ?


Kış aylarına giriyoruz , bir iki ay içinde soğuk kış günleri içerisinde olacağız. Senenin başından beri Dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan Covid-19 ile yazın gelmesiyle biraz önlemler azalmıştı peki kış ayları gelirken önlemler artacak hatta yasaklar geri gelecek mi ?


Covid-19 ve grip birleşirse


Geçtiğimiz kışlarda çoğumuzun sık sık olduğu grip bu yıl covid-19 nedeniyle daha çok korktuğumuz bir hale büründü.Peki Coivd-19 ile grip birleşirse ne olacak sorusu çok merak ediliyor , Sağlık bakanlığı ve Türk Tabipleri Birliği bu konuda endişelerinden bahsetmişti..


Sindemi Nedir ?


Grip ve Covid-19 bir araya gelerek daha büyük tehlikenin olmasına yol açmasıdır. Griplerin çok artacağı kış döneminde Coivd-19 ile birleşirse Sindemi ortaya çıkabileceğinden bahsediliyor. Eğer Sindemi gerçekleşirse şuanki Türkiyenin sağlık sisteminde bir kaosa neden olması bekleniyor.


Grip olan kendini Coivd-19 sanacaktır.


Sindemiden korkulmasının başlıca nedenleri , grip ve Covid-19 benzer hastalık tanılarından ortaya çıkıyor. Sıradan bir grip olan bir kişi bile kendini Coivd-19 sanarak hastane yolunu tutabilir. Ayrıca grip ile Covid-19 birleşir ve sindemi olursa daha farklı hastalıklara yol açabilir.


Peki sindemiden nasıl korunabiliriz?


Covid-19 dan nasıl korunduysak Griptende o şekilde korunmalıyız, Maske gibi ellerimizi temiz tutmak gibi covid-19 dan nasıl korunuyorsak griptende benzer şekilde korunmalı ve Grip olmamak için Grip aşısı olmalıyız.


Grip aşısı önemli


Grip aşısı üreten bir ülke olmadığımız için grip aşısı ithal ettiğimiz için , 20 milyon yakın grip aşısı gerektiğini ön görülmekte.. Kronik hastalıkları olan kişilerin öncelikli şekilde aşı olması gerekiyor..
Avrupa 2.dalgayı kabul ediyor


Sadece ülkemiz için düşünmemeliyiz , Dünya genelinde vaka sayıları nasıl gidiyor diye takip etmeliyiz ki Avrupada 2.dalga kabul edildi. Ve bazı ülkelerde yasakların başladığını görüyoruz. Henüz ülkemiz 2.dalgayı kabul etmedi ancak vaka sayıları da ülkemizde artışa geçtiği ve yakın zamanda daha da bu sayının artacağını gözlemliyoruz.


Ülkemizde tedbirler nasıl olacak


Covid-19 olası 2.dalgasında ülkemizde bahar aylarında gördüğümüz gibi genel bir kısıtlama olmayacağı , bölgesel veya il bazlı yasakların olacağı tahmin ediliyor. Tabi ki bu ilerleyen zamanda değişikler olabilir. Sindemi olur ise yasakların değişiklik gösterebilir.


Sektörel bazlı  yasaklar olabilir


Yasaklar genel Türkiye dışında bölgesel ve şehirsel olabileceğinden bahsederken , yaş veya sektörel bazlı bile  yasaklar olabilir , Örneğin restorant veya berber gibi kısmı sektörel yasaklar ilerleyen zamanda durumun şartlarına göre gündemde olabilir.


Tedbiri elden bırakmamak en önemlisi


Bu kış Grip aşısı oldum diyerek rehavete kapılmamalıyız. Bu kışı bol vitaminler alarak ve sıkı giyinerek dikkatli bir şekilde geçirmeliyiz. Covid-19 için henüz bir aşı bulunmadığını unutmamalıyız yakın zamanda bulunması söz konusu olsa dahi ülkemizde Covid-19 aşısı yeni yılın şubat aylarından önce halkla ulaşması söz konusu değil. Bu nedenle bu kışı sıkı önlemler ile kendimizi ve çevremizi sağlıklı şekilde geçirmeye dikkat etmeliyiz.


Zor bir döneme giriyoruz , hepimiz daha dikkatli ve sağlığımıza özen göstermeli bunun ile yaşamaya alışmalıyız ve bu zor günlerde bizlere düşen sorumlulukları yerine getirmeliyiz.
Daha sağlıklı bir gün için kendinize ve sevdiklerinize iyi bakın.

Kaynak: Ulusalpost.com - Aktif Link vermeden Haberi alıntılamayınız..