Parmak Banarak Yemek İsteyeceksiniz! Tuzlu Karamel Tarifi!

Parmak Banarak Yemek İsteyeceksiniz! Tuzlu Karamel Tarifi!

Salted Caramel ismi ile de bilinen tuzlu karameli ilk kez duyduysanız sakın çekinmeyin. Tadı o kadar güzel ki son zamanlarda pek çok tarife uygulanıyor ve evlerde bile yapılmaya başlandı. İşte tariflerinizde kullanabileceğiniz tuzlu karamel tarifi!

Tuzlu karamel nasıl yapılır? Tuzlu karamel hangi tariflerde kullanılır? Tuzlu karamel marketlerde satılan bir şey olmadığı için evde yapmak gerekiyor. Zahmetli ya da bulması zor malzemeleri olmayan tuzlu karamel tarifi yazımızda!

Tuzlu karameli daha önce denemedin diyorsanız hafızanızı bir yoklayın. Bir zamanların ünlü karamel dolgulu çikolatası aslında tuzlu karamelden yapılıyordu. Bitterli seçeneği ile tuz ve şekerin harika bir birleşiminin timsali olan çikolatayı ülkede yemeyen kalmamıştır.

Şimdilerde ise "salted caramel" ismi ile ün salmış tuzlu karamel, dondurmalarda, muglarda ya da bazen bol sütlü kahvelerde kullanılıyor. Kurabiyelerin üzerinde ya da içerisinde de harika bir lezzet katan tuzlu karameli evinizde yaptığınızda parmaklayarak yemek isteyeceksiniz.

Tuzlu karameli dondurmalarınızın üzerine dökebilir, biraz da damla çikolata ile harika bir lezzet elde edebilirsiniz. Keklere pek yakışmasa da çikolatalı pastaların içerisine ya da dışına da dökebileceğiniz tuzlu karamelin üzerine dövülmüş irili ufaklı fıstık parçaları atmak harika bir lezzete yol açıyor. Aşkından diyabet olabileceğiniz tuzlu karameli fazla kaçırmamakta fayda var. Ancak bu ilginç lezzeti mutlaka tariflerinizde deneyin.

Tuzlu Karamel Yapmak İçin Hangi Malzemeler Gerekiyor?

Tuzlu karamel tarifi için öncelikle bir cam kavanoz gerekiyor. Tarifin sığacağı kadar bir cam kavanozun yanında karamelin ana maddesi toz şekerden iki su bardağı yeterli olacaktır. Üzerine ise on iki yemek kaşığı tereyağı gerekmekte. Bir su bardağı kadar krema da tarifin önemli bir malzemesini oluştururken karameli "tuzlu" hale getirecek olan tuzu mutlaka deniz tuzundan kullanın. Bu oranlara bir yemek kaşığı deniz tuzu yeterlidir. Ancak isterseniz azaltma ya da arttırma yapabilirsiniz.

Tuzlu Karamel Nasıl Yapılır?

İlk adımda çizilmez tavamıza şekeri alalım ve eriyerek karamel rengi alana kadar tahta kaşıkla ara sıra karıştıralım. Ocağın altını kısık tutmaya özen gösterelim. Rengini alan şekere tereyağını dökelim ve yavaş yavaş karıştırmaya başlayalım. Ardından kremayı dökelim ve sos gibi bir hal alana kadar karıştırıp pişirmeye devam edelim. Sos kıvamına gelen karamelimize son olarak tuzu ekleyelim ve karıştırdıktan sonra ocaktan alalım. Soğuduktan sonra buzdolabında iki haftalık süre ile saklayabilirsiniz. İstediğiniz zaman çıkarıp tariflerinizde kullanabilirsiniz.

İlgili Haberler