Patates işte böyle kızartılır! Hiç kimsenin paylaşmadığı, ustasından patates kızartması incelikleri

Patates işte böyle kızartılır! Hiç kimsenin paylaşmadığı, ustasından patates kızartması incelikleri

Patates kızartmak sandığınızdan daha zor bir iş. Çokça lezzetli patatesi kızartmak ise aslında bir kaç noktaya dikkat etmekten geçiyor. Patates kızartırken daha önce duymadığınız bu yöntemleri uygularsanız aradaki farkı anlayacaksınız.

En iyi patates kızartmasının Jüpiter'de pişirilebileceğini biliyor muydunuz? Patatesin içinde bulunan suyun dışarı eşit şekilde çıkması için Dünya'dakinden üç katı fazla yer çekimine ihtiyaç duyuluyor. Ancak Jüpiter'e gitme imkanımız olmadığı için sizlere daha farklı muhtemelen daha önce duymadığınız püf noktalar vereceğiz.

Patates kızartırken daha önce hiç duymadığınız yöntemlerle karşınızdayız. Bu yöntemleri uyguladığınızda harika patates kızartmasının tadına varacaksınız. Yapılan araştırmalara göre patates kızartmasını güzel yapan unsur dışının çıtır içinin ise dolgun olmasıdır. Çok yağ çekmemesi gereken patatesin kuru da olmaması önem taşır. Bu nedenlerle daha çıtır ve az yağ çeken patates kızartmanın sırları yazımızda. 

Yağa sirke ekleyin

Yağı kızdırmadan önce ocağa aldığınızda biraz sirke ekleyin, bu şekilde daha çıtır patatesler elde edersiniz. Ancak bu yöntem korkutucu geliyorsa patatesleri de sirkeli suya yatırabilirsiniz. 

Una bulayın

Yine isterseniz yağına un dökebilir ya da patatesleri una bulayabilirsiniz. Bu şekilde hem pişme süresi uzayacağı için daha çıtır olacak hem de çok fazla yağ çekmesini önleyeceksiniz.

Patatesleri turşu suyuna yatırın

Turşu suyu da sirkeli su gibi patateslerin daha iyi kızarmalarına yardımcı olur. Ancak uygulaması biraz farklı. Bir kilo kadar patatesi derin kaseye alın ve kaseye su doldurun. İçine üç yemek kaşığı turşu suyu attığınız patatesleri bir gece buzdolabınızda dinlendirin. Ardından suyunu süzüp kağıt havlu ile kuruladığınız patatesleri kızartabilirsiniz. 

İki kez kızartın

Pek çok fastfood restoranı iki ya da üç kez patateslerini kızartma yöntemini tercih eder. Siz de ilk olarak sıcak yağda biraz biraz renkleri değişen patateslerinizi kenara alın. Sonrasında ise kızgın yağda iyice ikinci kez kızartın. Farkı hemen anlayacaksınız. 

İlgili Haberler