Patatesin yanına 1 adet elma koyduğunuzda o sorunu bitiriyormuş. İşin sırrı işte bu kadar basit..

Patates belki de Türk mutfağının demirbaşı sayılır. peki patatesi daha uzun süre nasıl koruyabiliriz? Filizlenmesinin önüne nasıl geçebiliriz. Elma ve Patates gerçeği

Patatesin yanına 1 adet elma koyduğunuzda o sorunu bitiriyormuş. İşin sırrı işte bu kadar basit..
Yayınlanma Tarihi : 26 Mart 2021 13:00

Uzun süre patatesi korumak için genelde büyük annem onları soğuktan uzak tutardı. Güneşten uzak tuttuğu kadar soğuktan da uzak tutmak gerekir derdi.

Ve patatesleri genelde biz eskiden çuvalla alırdık. Şimdi ki gibi öyle kiloyla filan değil

Bu yüzden ya şekerlenme riski olurdu ya da filizlenme. Bu yüzden patateslerimizi korumak için bazı bilgiler vereceğiz

Diğer tüm sebzelerde olduğu gibi patatesin de üzerinde kök boğumları vardır. Bitkilerden bu boğumlardan yeni yapraklar çıkar. Patateste de durum aynıdır. Aydınlık bir yerde beklettiğinizde zamanla o küçük boğumlardan yeni filizler(halk arasında çilermek de denir) çıkmaya başladığını görürsünüz.

Sıcaklık ve güneş ışığı bu filizlenmeyi hızlandırır ve filizlenen patates de yüksek oranda demir içermeye başlar.

PATATESİ BU HALİYLE TÜKETMEK ZARARLI!

Diğer tüm sebzelerde olduğu gibi elbette patatesi de bu haliyle tüketmek vücudumuza zararlı. Patatesin içeriğinde artan demir güneş ışınları ile birleşince zararlı maddelerin oluşumuna elbette davetiye çıkarıyor bu da maalesef gıda zehirlenmelerine yol açabiliyor. En çok hissedilen belirtiler; mide bulantısı, kusma, mideye giren kramlar,boğazda yanma, baş ağrısı ve dönmesidir. Bu sebeple filizlenen patatesleri tüketmek bir anlamda sağlımızı tehlikeye atmak demek olacaktır.

PATATESİN FİLİZLENMESİNİ ÖNLEMEK

İnternette yaptığınız çoğu aramada size patatesinizin yanına elma koymanız önerilecektir. Ancak elma koymak patatesin çilermesini(filizlenmesini) engellemez. Bu sebeple önce evinizin durumu ve tüketim miktarına uyun oranda patates almak önceliğiniz olsun.

 Tabi  patateslerinizi güneş almayan ve çok sıcak olmayan bir yerde saklamanız gerekiyor. Poşetiyle değil mümkünse bir kutu içerisine yerleştirerek saklayın. Tüm bunlara rağmen hala filizleniyorsa kullanım ömrünü uzatmak için filizlenen yerleri elinizle temizleyip bir süre daha yenilebilir hale getirebilirsiniz.

Peki iddia neydi ? Patatesin yanına elma koyun


Bir çok haber sitesine göre : Patateslerinizi sakladığınız yere konulan bir adet elma onların çimlenmesini sağlayan gaza engel olacak ve çimlenmenin önüne geçecektir iddiasında bulunuyor.

Eğer bu şikayetten dolayı rahatsız oluyorsanız patatesleri beklettiğiniz sepetinizin içine bir adet elma koyun önerisi sunulmuş. Yukarıda size patatesin filizlenmesinin nasıl engellediğini açıklayıcı bir şekilde anlattık.

Patates ve Soğanı kesinlikle yan yana koymayın! Eğer yan yana koyup sonra yerseniz....

Meyve ve sebzelerinizi uzun süre saklamak aynı zamanda sağlıklı biçimde tüketmek istiyorsanız doğru tüketim ve saklama biçimine özen göstermelisiniz.

Hepsi olmasa da bazı meyve ve sebzeler, olgunlaşırken etilen üretiyor. Bu yüzden zaten olgunlaştıkça renk değişimine uğruyorlar. Bu sebeple hassas olarak tabir edebileceğimiz; fasulye, brokoli, havuç, lahana ve patates gibi besinlerle yan yana saklanmaması gerekiyor.

Örneğin; muz çok hassas bir meyve olduğu için diğer hiçbir meyve ve sebze ile yan yana saklanmaması gerekiyor. Muzu tek başına saklamak ömrünü uzatır.

Patates de böyledir. Soğan çok fazla etilen üretmese de patates hassas olduğu için yapısını bozarak hem lezzet kaybına yol açar hem de sağlığınıza zarar verir.

Tabi Bir de Buzdolabına Koymamanız Gerekenler Var

  1. Zeytinyağı: Asla ama asla buzdolabına koymamalısınız. Zeytinyağı güneş görmeyen kuru ve soğuk bir yerde saklamanız kullanım ömrünü uzatıp bozulmasını engelleyecektir.
  2. Muz: Soğukta bırakmak yapısının bozulmasına sebep olur. Bu sebeple dış yüzeyi kararmaya başlayıncaya kadar dışarıda durması gerekir. Sonrasında dolaba koyabilirsiniz.
  3. Kahve: Kahve bulunduğu ortamın kokusunu içine çekebilme özelliğine sahiptir. Bu sebeple dolaba koyduğunuz her yiyeceğin kokusunu içine çekecek ve tat değişimine uğrayacaktır.
  4. Soğan ve Sarımsak: Bu ikisini buzdolabında saklamak ömrünü uzatmaz aksine kısaltır. Dışarıda güneş görmeyen kuru ve serin bir ortamda saklamanız ömrünü uzatır.

İlgili Haberler