Patatesin yanına 1 adet elma koyunca o sorunu bitiriyormuş. İşin sırrı işte bu kadar basit..

Patatesin yanına 1 adet elma koyunca o sorunu bitiriyormuş. İşin sırrı işte bu kadar basit..

Evlerimizde severek tükettiğimiz patateslerin filizlenmesini önlemek ve kullanım süresini uzatmak elinizde. Nasıl mı?

Diğer tüm sebzelerde olduğu gibi patatesin de üzerinde kök boğumları vardır. Bitkilerden bu boğumlardan yeni yapraklar çıkar. Patateste de durum aynıdır. Aydınlık bir yerde beklettiğinizde zamanla o küçük boğumlardan yeni filizler(halk arasında çilermek de denir) çıkmaya başladığını görürsünüz.

Sıcaklık ve güneş ışığı bu filizlenmeyi hızlandırır ve filizlenen patates de yüksek oranda demir içermeye başlar.

PATATESİ BU HALİYLE TÜKETMEK ZARARLI!

Diğer tüm sebzelerde olduğu gibi elbette patatesi de bu haliyle tüketmek vücudumuza zararlı. Patatesin içeriğinde artan demir güneş ışınları ile birleşince zararlı maddelerin oluşumuna elbette davetiye çıkarıyor bu da maalesef gıda zehirlenmelerine yol açabiliyor. En çok hissedilen belirtiler; mide bulantısı, kusma, mideye giren kramlar,boğazda yanma, baş ağrısı ve dönmesidir. Bu sebeple filizlenen patatesleri tüketmek bir anlamda sağlımızı tehlikeye atmak demek olacaktır.

PATATESİN FİLİZLENMESİNİ ÖNLEMEK

İnternette yaptığınız çoğu aramada size patatesinizin yanına elma koymanız önerilecektir. Ancak elma koymak patatesin çilermesini(filizlenmesini) engellemez. Bu sebeple önce evinizin durumu ve tüketim miktarına uyun oranda patates almak önceliğiniz olsun.

 Tabi  patateslerinizi güneş almayan ve çok sıcak olmayan bir yerde saklamanız gerekiyor. Poşetiyle değil mümkünse bir kutu içerisine yerleştirerek saklayın. Tüm bunlara rağmen hala filizleniyorsa kullanım ömrünü uzatmak için filizlenen yerleri elinizle temizleyip bir süre daha yenilebilir hale getirebilirsiniz.

Peki iddia neydi ? Patatesin yanına elma koyun


Bir çok haber sitesine göre : Patateslerinizi sakladığınız yere konulan bir adet elma onların çimlenmesini sağlayan gaza engel olacak ve çimlenmenin önüne geçecektir iddiasında bulunuyor.

Eğer bu şikayetten dolayı rahatsız oluyorsanız patatesleri beklettiğiniz sepetinizin içine bir adet elma koyun önerisi sunulmuş. Yukarıda size patatesin filizlenmesinin nasıl engellediğini açıklayıcı bir şekilde anlattık.

Peki Sizler hiç elma yöntemini denediniz mi?

Yorumlayabilirsiniz

Bu siteden Ulusalpost.com Aktif link verilmeden alıntı yapılamaz

İlgili Haberler