Patili Dostunuza Karşı Alerjiniz Olabilir! Evcil Hayvan Alerjisi Riskini En Aza İndirmek İçin...

Patili Dostunuza Karşı Alerjiniz Olabilir! Evcil Hayvan Alerjisi Riskini En Aza İndirmek İçin...

Evcil hayvan alerjisi nasıl anlaşılır? Evcil hayvanınıza alerjiniz varsa neler yapmanız gerekiyor? Alerji gelişmemesi için neler yapılabilir? Evcil hayvan alerjisi tehlikesine karşı hangi önlemler alınabilir? Evcil hayvan alerjisini azaltmak için...

Evcil hayvan alerjisinin ortaya çıkmaması için bir takım önlemler almak gerekiyor. Evcil hayvan alerjisi en çok hayvan besleyenlerde ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle hayvanınızla etkileşiminizi kesmek zorunda kalmadan bazı önlemler almanız gerekebilir.

Özellikle kedi ve köpek tüylerinde mikroorganizmalar toplanabilmekte bunlar da soluma yolu ile sahiplerin akciğerlerine ulaşabilmektedir. Bunu en aza indirgemek için bazı önlemler alınmalı. Örneğin ne kadar zor olsa da aslında köpekler ya da kedilerle aynı odada uyumamak gerekiyor. Hatta hayvanınızı yatak odasına almamak daha iyi olacaktır çünkü yatağınıza tüylerini bırakma şansları olmaz. Mutfağa da hayvan sokulmamalı çünkü ince tüyler yemeklere ya da bulaşıklara oradan da vücuda girebilir. 

Alerjisi olanlar üzülmesin

Kedi ve köpek tüyü alerjisi olanlar için bu hayatın sonu anlamına gelmiyor. Hatta ata alerjisi olan kişiler için bile aşı geliştirilmiş durumda. Tamamen alerji geçirilemese de başta uzun süren ancak sonradan seyrekleşen bir aşı programı ile ata bile binmek mümkün. Alerji ile alakalı olarak her geçen gün yeni gelişmeler yaşanıyor bu da hayvan tüyüne alerji geliştiren kişiler için bir umut kaynağı.

Bu kadar öpmeyin...

Ancak tedbiri elden bırakmamak da gerekiyor. Örneğin kedilerin ne kadar hoş göbekleri olsa da suratı yapıştırarak öpmek, fazla surata yakın tutmak, sık sık kucağa almak ve tüylerine maruz kalmak hem onun canını sıkacaktır hem de sizi tehlikeye atacaktır. Fazla öpmek yerine sevginizi daha çok uzaktan sesinizle belli edebilirsiniz.

Normal alerjiler gibi kendisini belli ediyor

Hayvan tüyüne alerji ise kendisini zaten hemen açık edecektir. Gözlerde kızarıklık ve yaşarma, burun tıkanıklığı ve sürekli olarak burun akıntısı, nefes almada güçlük, göğüs bölgesinde baskı gibi etkiler hayvandan uzaklaştığınız zaman geçiyorsa hayvan alerjiniz olduğunu anlayabilirsiniz. 

Evcil hayvanı çocuk sahibi olmadan edinmek de önem taşıyor. Çünkü sonradan alerji geliştirmemesi için hem ebeveynler hem de bebek buna hazırlıklı olacaktır.