Patlıcan kabuğunu sakın çöpe atmayın patlıcan kabuğundan lokum gibi kavurma tarifi

Patlıcan kabuğunu sakın çöpe atmayın patlıcan kabuğundan lokum gibi kavurma tarifi

Patlıcan kabuğunun lezzetini küçümsemeyin! Alacalı soyduğunuz patlıcanların kalan kabuklarından da nefis bir yemek yapabilirsiniz. Özellikle sebzeler ile harika giden patlıcan kabuğundan kavurma tarifi yazımızda...

Patlıcanları kurutarak kullanmak isteyenler için harika bir tasarruf tarifimiz var. Üç kilo patlıcan aldıktan sonra bu tarifi hemen yapmak isteyeceksiniz. Nefis kızartmalı kavurmalı patlıcan tarifinin içerisindeki biber ve domatesle epey lezzetli hale geliyor. 

Patlıcan kabuklu kavurma tarifinin üzerine ise biraz sarımsaklı yoğurt hazırlayarak iftar yemeğini kurtarabilirsiniz...

Patlıcan Kabuğu Kavurması Tarifi İçin Kullanılması Gereken Malzemeler

Üç kilo kadar patlıcanın soyulmuş kabuklarını çöpe atmayalım. Dört tane yeşil biberle beraber iki tane de büyük boyda lezzetli domates yanında bir çay bardağından bir parmak eksik sıvıyağı gerekecek. İstediğiniz miktarda da tuz ekleyebilirsiniz. Bir ya da iki diş sarımsakla beraber yoğurtlu bir sos da hazırlayabilirsiniz.

Patlıcan Kabuğu Kavurması Tarifi Nasıl Yapılıyor?

Patlıcanları kurutmak için aldıysanız ancak kabuklarını da çöpe atmak istemiyorsanız bu yemekle harika bir tasarrufa imza atacaksınız. İlk olarak patlıcanların kabuklarını soyalım ancak normale göre biraz daha kalın soyalım. Sonra da kabukları ufak ufak doğrayalım ki küçük kare şekline gelsinler. Ardından biberleri de güzelce yıkayıp doğrayalım. 

Geniş bir tavaya yağ ekleyelim ve biberleri bu yağda kızartmaya başlayalım. Ardından patlıcanları ekleyelim ve on dakika kadar kızarmaları gerekiyor. Sonrasında üzerine tuzu ekleyip biraz daha karıştıralım. Ardından kabuğunu soyup küp küp doğradığımız domatesleri alalım ve karıştırdıktan sonra kapağı kapatalım. 

On ya da on beş dakika piştikten sonra altını kapatabiliriz. Sonrasında biraz daha ılıyınca servis edebiliriz. Yemeklerin yanında meze olarak da kullanabileceğiniz bu yemeği bir yandan da pilavın yanında tüketebilirsiniz. Ya da dilerseniz üzerine sarımsaklı yoğurt ve salçalı sos ekleyip yiyebilirsiniz. Bazıları bu karışımı yufkaya ekleyerek böreğini bile yapıyor. Eğer hepsini bitiremezseniz patlıcan kavurmayı börek harcı olarak da değerlendirebilirsiniz.

İlgili Haberler