Pazartesi Duyurulacak olan Yeni korona kısıtlamaları yolda

Pazartesi Duyurulacak olan Yeni korona kısıtlamaları yolda

Külliyenin yarın toplanmasının ardından Bilim Kurulunun önereceği tedbirler sonrasında gözler Cumhurbaşkanının açıklamalarına çevrilecek. Peki yarın hangi kısıtlamalar gelebilir? Restoran ve kafelere...

Günlük vaka sayısı elli binleri aşmış durumdayken özellikle Ramazan ayında yapılacak olan kısıtlamalara yenisi eklenecek mi merak ediliyor. Vaka sayılarının bu denli artmış olması ve her ilin çok yüksek riskli bölge haline gelmesi korkutuyor. Külliye ise pazartesi günü toplanacak ve alınacak yeni kararların yarın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanması bekleniyor.

Kısıtlamalar geri gelecek

Vaka sayısındaki patlayış sonrasında kısıtlamalar geri getirilecek. Buna göre Ramazan ayında alınacak tedbirlere ek olarak neler getirilecek merak ediliyor. Pazartesi günü Bakanlar Kurulu, Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında külliyede toplanacak. Değerlendirilecek olan Bilim Kurulu kararları da bu toplantıdan sonrasında Cumhurbaşkanı tarafından duyurulacak. 

Toplu etkinlikler önlenecek

Daha öncesinde ise Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ramazan ayında toplu teravih namazlarını, toplu iftarlar ya da sahurların gerçekleştirilmeyeceğini duyururken, bu ayda hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamaları olacağını da açıklamıştı. Kafeler, lokantalar ve restoranlar ise yine bu süreçte kapalı olacak ve paket servis ile devam edecekler.

Restoran ve kafelere hangi ek desteğin geleceği de merak ediliyor

Erdoğan, lokanta ve restoran gibi işletmecilerin yine mağdur olacakları için şu anda mevcut olan desteklere ilaveten katkı yapacaklarını da duyurdu. Bu nedenle yarın yapılacak olan açıklamalarda bu ilave desteklerin ne olacağının da duyurulması bekleniyor.

Test yaptıranlardan elli iki binden fazlası pozitif...

Öte yandan Sağlık Bakanlığı da 10 Nisan koronavirüs tablosunu yayınladı. Yirmi dört saat içerisinde yapılan üç yüz iki bin yedi yüz otuz beş testin elli iki binden fazlası pozitif sonuç verdi. Hayatını kaybeden kişi sayısı ise yine son yirmi dört saatte 248 kişi oldu. Durumu ağırlaşan hasta sayısı üç bine yaklaştı ve 32 bin 539 kişi de karantina ve tedavisini sonlandırarak iyileşti. Toplamda iyileşenlerin oranı da 3 milyonu geçmiş oldu.