Pek bilinmiyor oysa Türk mutfağının en lezzetli kebabı Keme kebabı tarifi

Pek bilinmiyor oysa Türk mutfağının en lezzetli kebabı Keme kebabı tarifi

Türk mutfağının en lezzetli tariflerinden olsa da pek bilinmiyor. Keme mantarından yapılan nefis tarifi mutlaka deneyin. Yeni yeni yaygınlaşan keme mantarı ile kebapların en lezzetlisini yiyeceksiniz...

Mantarların en faydalıları ve en lezzetlileri arasında yer alan keme mantarından yapılan kebap şu günlerde yavaş yavaş ünlenmeye başladı. İç Anadolu Bölgesinde yetişen keme mantarı sağlığa da çok faydalı, tadı ise damaklarda kalıyor...

Görüntü olarak patatesi andıran ancak çok lezzetli bir mantar olan Keme mantarı Nevşehir gibi İç Anadolu bölgesindeki pek çok ilde yetişiyor. Son zamanlarda kullanımı yaygınlaşan keme mantarının göz rahatsızlıklarına iyi geldiği biliniyor. Diğer yandan diğer yenebilen mantarlar gibi bolca protein içeren keme mantarı kolesterolü de seviyede tutarak korumaya yardımcı oluyor. Çok besleyici olduğu için en az et kadar fayda sağlıyor. İçerisindeki doymamış yağ asitleri ile yüksek kolesterole iyi gelmesi ise kırmızı etten onu ayıran çok önemli bir faydası. 

Omurilik sağlığına da fayda sağlayan keme mantarı, omuriliği güçlendiriyor. Afrodizyak bir etkisi de olduğu bilinen keme mantarı bir yandan da güzel bir lif kaynağı olarak diyet yapanlara yardımcı oluyor. 

Keme Kebabı Tarifi İçin Hangi Malzemeler Gerekli Olacak?

Bir buçuk kilo ya da bir kilo dört yüz gram kadar keme mantarı gerekecek. Ancak mantarların ceviz büyüklüğünde olması gerekiyor bu nedenle seçerken dikkat edelim. Mantarları mutlaka doğrayarak kullanacağız.

Yanında bir kilo ya da altın oran için dokuz yüz gram kadar kuzu kıyması alalım. Kuzu kıyması biraz ağır olsa da çok lezzetli olacağı için keme mantarına ancak bu yakışıyor. Yanında iki yüz gram kadar kıyılmış maydanozla yüz gram da kıyılmış soğan gerekli olacak. İstenilen miktarda tuz ekleyebiliriz. 

Keme Kebabı Tarifi Nasıl Yapılıyor?

İlk olarak derin bir kapta kıyma, maydanoz, soğan ve tuzu güzelce hamur gibi yoğuralım. Sonrasında bu kıymalı harçtan ceviz kadar köfteler koparıp yuvarlayalım. Keme mantarını ve köfteleri art arda dizelim. Fırın tepsisine düzerken bir keme mantarından bir de köfteden koyalım ve iki yüz derecede otuz beş dakika kadar pişirelim. On dakika kadar beklettikten sonra yiyebiliriz.