PENCE, TRUMP'IN AZLİNİ İSTEMİYOR

PENCE, TRUMP'IN AZLİNİ İSTEMİYOR

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, 20 Ocak'ta devir teslim töreni gerçekleştirecek olan Donald Trump'ın azline yönelik...

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, 20 Ocak'ta devir teslim töreni gerçekleştirecek olan Donald Trump'ın azline yönelik herhangi bir adım atmayacağını bildirdi. 

Amerika Birleşik Devletleri'nde yapılan seçimlerin ardından Joe Biden yeni başkan seçilmiş ancak mevcut Başkan Donald Trump, seçimlerde hile olduğunu iddia ederek oylar çalındı demişti. Trump'ın özellikle sosyal medyayı kullanarak kendisini destekleyen Amerika halkını kışkırtması sonucunda ABD'de eylemler başlamış ve Trump taraftarları kongre binasını basarak tahribat yaratmıştı.

Trump Azlini İstemeyeceğim...

Joe Biden'ın Georgia Eyaletinde seçimi kazanarak senato üstünlüğünü ele geçirmesinin ardından mevcut Başkan Trump'ın yaptığı kışkırtıcı paylaşımlar karşılık bulmuş ve protestolar sonucunda Amerikalı vatandaşlardan ölen ve yaralananlar olmuştu. Bunun sonucunda mevcut senato üyeleri Anayasanın 25. maddesini emsal göstererek Trump'ın görevden alınmasını talep etmişti. ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence'in ise bu konuda bir adım atmayacağı merak ediliyordu.

Pence, bugün o merakla beklenen açıklamayı yaptı ve Anayasanın 25. maddesini kullanarak Donald Trump'ın azlini istemeyeceğini ifade etti. temsilciler Meclisi Başkanı Demokrat Nancy Pelosi'ye bir mektup gönderen Mike Pence, mektubunda şu ifadelere yer verdi;

"25. maddeyi devreye sokmak gibi bir eylemin ülkemizin çıkarlarına olduğunu ya da abayasa ile uyuştuğunu düşünmüyorum." dedi.

Sadece 1 Hafta Kaldı

Temsilciler Meclisi, Başkan Trump'ın azlini istiyor ancak Trump'ın koltuğu yeni başkan Joe Biden'ı devretmesine sadece 1 haftalık bir süre kaldı.