Pet Şişelerdeki Kanser Tehlikesi! Bugüne kadar hiç fark etmedik

Pet Şişelerdeki Kanser Tehlikesi! Bugüne kadar hiç fark etmedik

Pet şişeler ve benzeri plastiklerin büyük tehlikesi gün yüzüne çıktı. Uzmanlar uyarıyor, kullanımı mutlaka azaltın yoksa... Hem yetişkinleri hem de çocukları tehdit eden plastik su şişeleri hakkındaki korkutan gerçek...

Her gün kullandığımız plastikler sağlığımızı tehdit ediyor. Anne karnındaki bebeğe bile etki eden plastikler insan vücudunda pek çok hasara neden oluyor. Bu hasarlarla beraber hastalıklar da baş gösteriyor. 

Plastiklerin zararları her geçen gün daha fazla açığa çıkıyor

Neredeyse her gün kullandığımız plastik şişelerde, plastikle ambalajlanmış gıdalarda, plastik araç gereçlerde, biberonlarda veya su bidonu gibi pek çok plastik ürünle beraber aslında vücudumuza mikro plastiklerin girmesine neden oluyoruz. Bununla ilgili bugüne kadar yapılan araştırmalar herkesi şaşırtmıştı. İngiltere'de yapılan bir araştırmaya göre plastik şişelerde satılan suların içerisinde mikro plastikler görülmüştü. Diğer yandan BBC'de yayınlanan bir makaleye göre anne karnındaki plasentada da mikro plastiklere rastlandı. Medical Park Fatih Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ziya Mocan da konu ile ilgili olarak önemli bazı uyarılar yaptı.

Büyüme ve davranış bozuklukları ortaya çıkarıyor

Prof. Dr. Mocan'ın açıklamasına göre sertleştirilmiş olan plastik su bidonlarının içerisinde PVC olarak da bilinen Polikarbon maddesi bulunuyor. Bunun yanında sağlığa çok zararlı olduğu bilinen BPA (Bisifenol-A) ile ftalat bulunduran sertleştirilmiş plastik su bidonları, tekrar tekrar kullanıldığında Bisifenol-A gıdalar ve sıvılara geçebiliyor. Bu nedenle de BPA'ya maruz kalmış olan anne karnındaki ceninlerde, yeni doğanlarda ve çocuklarda büyüme ve davranış bozuklukları ile alerjik rahatsızlıkları ortaya çıkarabiliyor.

Östrojen hormonunu taklit ediyor

Polikarbon ile üretilmiş olan plastik şişeler ya da ambalajlardan su tüketmek ya da gıda tüketmek de vücuda BPA maddesinin girişine yol açmakta. Bu maddenin vücuttaki etkisi sonucunda ise beyin gelişimi, prostat, kalp hastalıkları, diyabet ve karaciğerde enzim bozuklukları gibi sonuçlar doğuruyor. Polikarbonat barındırdığı için biberon ile beslenen çocuklarda erken cinsel olgunlaşma görülüyor. Sperm üretiminde ciddi bir düşüşe de yol açan BPA, vücuttaki östrojen hormonunu taklit ettiği için kadınlık hormonuna dönüşüyor ve erişkinlerde de göğüs kanseri tehlikesini ortaya çıkarıyor.