Peygamber Efendimizin Bile Önerdiği Sumak Virüsleri Bakın Nasıl Yok Ediyormuş

Baharat denilince yemeklere ve salatalara benzersiz bir tat katan sumak bakın başka nelere iyi geliyormuş. Faydaları saymakla bitmez bu benzersiz baharat virüslerle adeta savaşıyor.

Peygamber Efendimizin Bile Önerdiği Sumak Virüsleri Bakın Nasıl Yok Ediyormuş
Yayınlanma Tarihi : 26 Aralık 2020 09:00

Korona, 2019’un aralık ayından beri dünyada olduğu gibi Türkiye’de de oldukça problem haline gelmiştir. Okullar, iş yerleri, üniversiteler ve daha pek çok alan virüsten dolayı kapatılmıştır. İnsanlar özellikle mart ayından beri evlerinden çıkmamaya özen göstermektedirler. Bu durum insan psikolojisini zayıflattığı gibi aynı zamanda ülke ekonomisini de oldukça zayıflatmıştır.

Diğer pek çok hastalıkta olduğu gibi koronanın da bulaşma olasılığını yükselten bazı faktörler vardır. Bunlardan bazıları stres, sigara ve alkol kullanımı, kronik hastalık, yaş gibi sıralanabilir. Özellikle son haftalarda korona virüsün mutasyona uğradığı da bilinmektedir. Bundan dolayı insanların daha fazla önlem alması gerekir.

Sumak Nedir? Faydaları Nelerdir?

Sumak bitkisi, küre biçimindedir. Sofralara gelene kadar pek çok aşamadan geçer ve sofra tuzuyla karıştırılarak tanıdığımız halini alır. Sumağın antioksidan özelliği vardır ve vücudu korur aynı zamanda kalbi destekler ve karaciğeri korur. Cilt koruyucu özelliği de bilindiği gibi en çok bilinen ve en önemli özelliği ve faydası ise enfeksiyonlara karşı büyük bir savaşçı olmasıdır.

Sumak Nasıl Tüketilir

Sumak bitkisinin pek çok farklı tüketim şekli vardır. Soğuk veya ılık suyla karıştırılıp içilebileceği gibi sıcak suyla demlenebilir. Sumağın ayrıca yemeklere ve salataya katıldığı da bilinmektedir.

Sonuç olarak sumak bitkisini tüketilmesi durumunda bağışıklık sistemi oldukça yükselecektir. Bu birçok doktor tarafından onaylanmış bir bilgidir.  

Ancak çeşitli meyvelerle zenginleşen vitamin deposu çayı içmek diğer kullanımlardan daha etkilidir.Denenen ve bilinen en faydalı kullanım tarifi ise şöyledir;

Elma ve limonlar doğranır. Uygun bir çaydanlığa eklenir ve doğranan meyvelerin üzerine su ilave edilir. Ardından bu karşım kaynamaya bırakılır. Belirli bir süre sonra kaynayan suyun içine 1 yemek kaşığı sumak eklenir (isteğe göre kekik de ilave edilir). Bu tarif deneyenlerin en çok memnun kaldığı tariftir. Sumak ayrıca, detoks etkisi yapar ve sindirim ve sistemine etkisi oldukça fazladır. Cilt bariyerini de koruduğu bilinmekte olan sumak aynı zamanda adets söktürücü özelliği nedeniyle çok fazla tercih edilmektedir. Sumak çayı koronayla savaşta kullanılması gereken baş doğal mucizelerden sadece biridir.