Pfizer BioNTech aşısıyla ilgili korkutan gelişme! Aşıyı en çok kullanan ülkeden bomba rapor

Pfizer BioNTech aşısıyla ilgili korkutan gelişme! Aşıyı en çok kullanan ülkeden bomba rapor

Aşıyı kullanan ülkelerden bomba açıklama.. Aşı beklenen koruma seviyesini sağlamıyor mu? Aşının etkileri ile ilgili açıklama...

Pfizer BioNTech aşısını yaygın olarak kullanan İngiltere, İsviçre ve İsrail'den ilginç bir açıklama geldi. Aşı haberleri duyulmaya başladığı anda alım işlemini gerçekleştiren ve piyasaya sürüldüğü andan itibaren ise ülkelerinde bulunan vatandaşlarını aşılamaya başlayan; İsrail, İngiltere ve İsviçre'den aşının ilk etkileri hakkında beklenmeyen bir açıklama yapıldı.

Açıklamaya göre; aşının koruyuculuğunun iddia edildiği gibi %90 ve üstünde olmadığını yüzde 50 civarında bir koruma sağladığı iddia edildi. sürekli mutasyona uğrayan koronavirüsün, İngiltere mutasyonuna karşı etkili olduğu konusunda hem fikir olan ülkeler, Brezilya ve Güney Afrika gibi ülkelerde yaşanan mutasyona karşı aynı etkiyi vermediğini tespit ettiler.

Aşının Koruyuculuğu Sanıldığı Gibi Değil mi?

Ortaya çıktığı ilk andan bu yana hayatımızı alt üst eden koronavirüsten kurtulmak için bir aşı geliştirilmesini dört gözle bekledik ancak koruyuculuğu yüksek olduğu iddia edilen aşıların, uygulanmaya başladıkça bekleneni veremediği ortaya çıktı.

Pfizer BioNTech şirketlerinin ortak geliştirdiği ve koruyuculuğunun yüzde 94 olduğu iddia edilen koronavirüs aşısını ilk uygulayan ülkeler arasında bulunan İngiltere, İsviçre ve İsrail; gelen aşılardan ilk doz uygulamalarını gerçekleştirdiklerini ancak aşının yüzde 52 civarında bir koruma seviyesine sahip olduğunu belittiler.

Konuya dair ilk açıklama İngiltere'den gelirken ardından İsrail'de benzer bir açıklama yaparak İngiltere'nin açıklamalarını doğruladı.

İsrail; ikinci dozun uygulanmaya başladıktan sonra koruma oranlarının yüzde 95 seviyelerine çıkacağının belirtildiğini ancak ikinci doz aşı uygulandıktan 14 gün sonra bu verilerin ortaya çıkacağının belirtildiğini söyledi. İkinci dozun ise henüz bu kadar çok üretilmeye başlanmadığına vurgu yapan İsrail yetkilileri belirtilen oranın gerçekliğinin tam olmadığını ifade etti.

İsrail'de ilk gün 10 binin üzerinde yapılan aşılamalarda 30- 40 kişide İngiltere mutasyonlu koronavirüs tespit edildiği ve bu mutasyonlu virüs üzerinde aşının etkili olduğu açıklaması yapılırken aynı etkinin Brezilya ve Güney Afrika gibi ülkelerde yaşanan mutasyona karşı etkili olmadığının tespit edildiği ifade edildi. Pfizer- Biontech ise, şimdi mRNA aşısını buna göre yenileyerek aşının etkisini artırmadığı hedeflediğini belirtiyor.

İlgili Haberler