Pfizer&BioNTech’e ait aşılarda şok! Milyonlarcası çöpe gitti. Çünkü..

Pfizer&BioNTech’e ait aşılarda şok! Milyonlarcası çöpe gitti. Çünkü..

Dünya genelinde aşı sorunu yaşanırken yeni bir sorun daha ortaya çıktı. Yeterli sayıda olmadığı için aşılar çöpe gidiyor..

Koronavirüs ortaya çıktığı günden bu yana aşı bulmaya çalışılıyor. Aşı bulunup dünya çapında bir aşılama yapılması ile bu küresel salgından kurtulacağımız bilim insanları tarafından her fırsatta dile getiriliyordu.

Bu yüzden de ülkeler var gücüyle çalışıp Covid-19 belasından dünyayı kurtaracak bir aşı üretmeye çalıştılar. Çin, Amerika ve Almanya bu anlamda öncü olup virüsle mücadelede insanlığa yardımcı olacak korumaya sahip aşıları üretmeye başladılar ve çoğu ülke bu aşıları alabilmek için yarışa girdi ancak kapıda yeni bir sorun daha var.

Ülkeler bugüne kadar hep aşı bulma ve aşıyı önce alma konusunda birbiri ile bir yarışa girdi ancak ülkeler arasında kriz çıkaracak yeni bir sorun daha var. 

Şırınga!

Fransa, İsviçre ve Almanya başta olmak üzere birçok ülkede aşılar çöpe gitti.

Amerikalı eczacılar tarafından; Pfizer&BioNTech’e ait beş dozluk aşı şişelerinin içinden 6 doz aşı çıkabileceğine dair bir duyuru yapılmıştı ve bu ek dozların kullanılabilmesi için de hem Avrupa hem de Amerika ilaç idaresinden onay çıkmıştı. Ancak gerekli önlemlerin alınmaması sebebiyle her kutuda bulunan 6. doz aşı çöpe gidiyor.

Fransa geçtiğimiz günlerde bu paketlerin içerisinden 6 doz aşı çıktığını doğrulayan bir açıklama yapıldı ancak açıklamanın devamında; doz artırımını sağlamak amacıyla koyulan bu ek şişelerdeki aşıyı kullanabilecekleri 1mililitrelik şırıngaları olmadığı gerekçesi ile kullanamadıklarını ve bu şekilde milyonlarca doz aşının çöpe gittiği belirtildi. 

2021 yılında 2 milyar doz aşı üretimi yapmayı hedefleyen Pfizer&BioNTech firması bu yaşanan aksaklık nedeniyle aksaklık yaşanabileceğini belirtiyor..