Pilav Böyle Çok Daha Lezzetli Oluyor Yağ Derdi Yok üstelik çok daha lezzetli ve...

Pilav Böyle Çok Daha Lezzetli Oluyor Yağ Derdi Yok üstelik çok daha lezzetli ve...

Pirinç Pilavı en çok tükettiğimiz yiyeceklerden peki Pirinç pilavını hiç yağ kullanmadan yapmayı denediniz mi? Bu tarifle inanın çok daha lezzetli ve besin değeri yüksek oluyor

Fazla Kilosu Olanlara Pilav Yemesi Pek önerilmez. Yağsız Pilav ise Doktorlar tarafından daha çok hastalara ve kilolu olanlara önerilir

Diyet Yapanların afiyetle yiyebileceği bir tür olan yağsız pilav gerçekten çok daha lezzetli ve sağlıklı oluyor.

Kuzey Makedonya'da Marketlerde belki görmüşsünüzdür. Marketlerde poşet içerisinde pirinç satılıyor. Görünce sakın şaşırmayın. Bu poşet içindeki pirinçleri kaynayan suyun içerisine poşetiyle birlikte atıyoruz ardından 15 dakika civarı bekledikten sonra çıkarıyoruz ve poşeti bıçak yardımıyla kesip tabağımıza pilavımızı servis ediyoruz buda bir nevi yağsız pilav aslında.

Ama bizim tarifimiz tabi ki bu değil. Bizim tarifimiz şu şekilde oluyor

Yağsız Pilav İçin Malzemeler


1 su bardağı pirinç
1 su bardağı su

Pirinçleri yıkıyor ardından süzüyoruz ve tenceremize ekliyoruz. Ardından aynı miktarda soğuk su ekleyerek su kaynayana dek yüksek ateşe alıyoruz.

Kaynama işlemi bitince ocağın altını kapatarak suyun çekmesini bekliyoruz. Ve Düşük ısıda pişmeye devam eden pilavımız yaklaşık 5 dakika içinde suyunu çekiyor.

Ardından tencerenin kapağını açarak biraz karıştırıyoruz. Ardından tekrar tencerenin kapağını kapatıp 5 dakika kadar düşük bir derecede ocağı açarak pişiriyoruz.

Ardından kapağı açarak bir kat peçete yerleştirip kapağı tekrar kapatıyoruz. 10 Dakika dinlendikten sonra pilavınız artık servise hazır.

Afiyet olsun.

En Yeniler