Pilavı sizde böyle pişiriyorsanız sizi hasta edebilir! Sağlıklı Pişirme yöntemi

Pilavı sizde böyle pişiriyorsanız sizi hasta edebilir! Sağlıklı Pişirme yöntemi

Pilav pişirirken hasta olmamak için mutlaka sizde bu uyarıları dikkate alın! Sofralarımızın vazgeçilmezi olan Pilav ne yazık ki hasta edebiliyor doğru pişirilmezse:

İster Şehriyeli olsun ister sade. Pirinç pilavı gerek evlerin gerek restoranların vazgeçilmezi bir yiyecektir. Yapımı oldukça kolay olan pirinç pilavını hemen hemen evde herkes yapabilir: Üstelik onu yapabilmek için usta bir şef olmayada hiç gerek yok.

Uzmanlar ancak pirinç pilavı pişirme teknikleri konusunda bazı uyarılarda bulunmaktalar sizde bu uyarıları dikkate alın ve hasta olmamak için mutlaka uygulayın.

Şimdi Sizlerle o bilgileri paylaşacağız:

Uzmanlar, pilav pişirirken yeteri kadar su kullanmamanın kalp krizi, kanser ve daha pek çok hastalığa neden olduğunu söylüyor.

Bol suda pişirmek, tahılları arsenikten arındırarak her türlü kimyasal zehirlenme ihtimalini önlüyor. 

Pirinci bir gece önceden suda bekletmek toksin seviyesini %80'e kadar azaltıyor.Arsenik, endüstriyel atıklar ve geçmişte kullanılan böcek ilaçları yoluyla pirince bulaşıyor. Profesör Andy Meharg, pilavı 3 farklı şekilde pişirerek kimyasal seviyesini test etti.

İlk olarak 2'ye 1 oranında su kullandı. Pişirme sırasında su tamamen emildi. Su oranını 5'e yükseltmek arsenik seviyesini yarıya kadar düşürürken, bir gece önceden ıslatmak toksinin çoğunu yok etti.

Önerilen Pilav Pişirme Tarifi:

Pirinçleri önceden yıkayıp 4-5 dakika dinlendirelim.
- Pirinçleri kavururken beyaz kalması için birkaç damla limon sıkalım
- Pirince su ekledikten sonra karıştırmamaya dikkat edelim
- Ve Kısık ateşte pişirin
- Demlendirdikten sonra servis edebilirsiniz

MALZEMELER

2 yemek kaşığı tereyağı
1 yemek kaşığı zeytinyağı
1 su bardağı baldo pirinç
1,5 su bardağı sıcak su ya da tavuk suyu (Sade pirinç pilavı için 1 bardak su kullanılmalı) Önerimiz hazır tavuk suları yerine kendi haşlamış olduğunuz tavuğun suyu olmalıdır.
1 çay kaşığı tuz

NASIL YAPILIR?

Pirinç pilavı tarifine pirinçleri yıkayarak başlamanızı öneririz. Yıkanan pirinç dinlenirken altı yapıştırmayacak bir tencerede tereyağı ve sıvı yağı eritelim. Pirinçleri  süzgeçte sudan geçirin ve kızaran yağda rengi değişine kadar kavurun.  Dinlenmiş pirinçlerinizi tencereye koyup üzerine birkaç damla limon sıkın. 1 dakikadan az süre karıştırın.

Suyunuzu ekleyin ve ocağın altını kısıp pilav tenceresinin kapağını kapatın. Yaklaşık 10 dakika sonra kapağını kaldırın bir kaç kez karıştırıp suyunu çekmiş mi diye kontrol edin. Suyunu çektiyse altını kapatın ve dinlenmeye alın.  Bir süre dinlendikten sonra istediğiniz gibi servis edebilirsiniz. Dilerseniz haşlamış olduğunuz tavuğu  tifterek  pilavınızı servis ederken üzerine ekleyebilirsiniz.