Pilâvların en iyisi o yeşil mercimekli bulgur pilavı tarifi ve Malzemeleri

Pilâvların en iyisi o yeşil mercimekli bulgur pilavı tarifi ve Malzemeleri

Hatay ile Kilis'in meşhur Müceddere pilavı tarifi yazımızda. Orijinal tarife göre müceddere pilavı biraz diri olmalı. Hatta pilavın adı da diri pilav olarak anılıyor. Nefis yeşil mercimekli bulgur pilavının püf noktası...

Hatay'ın nefis diri pilav tarifi olan Müceddere pilavının tarifi yazımızda.

Mercimekli Bulgur Pilavı Tarifi İçin Gerekli Olan Malzemelerin Listesi

Bir su bardağı yeşil mercimek kullanacağız. Ancak bu mercimekleri geceden bol suda bekletmeyi ihmal etmeyelim. Bazı uzmanlar yeşil mercimeğin ilk kaynatma suyunun dökülmemesi gerektiğini söylüyor ancak isterseniz ilk adımda haşlayarak siya suyu lavabodan dökebilirsiniz. Müceddere pilavı için gereken diğer malzemelerin arasında üç su bardağı oranında sıcak su, bir su bardağı pilavlık bulgur, bir tatlı kaşığı tuz, yarım su bardağı zeytinyağı ve  bir tane de soğan gerekecek.

İsteğe göre bir tane de yumurta ile beraber kızartmak için sıvıyağı kullanabilirsiniz. Yöresel bir gereklilik değil ancak bazı yerlerde üzerine çırpılmış yumurta da parçalanarak ekleniyor.

Mercimekli Bulgur Pilavı Tarifi Nasıl Yapılıyor?

Yeşil mercimeği geceden suya koyalım. Eğer iftara yetiştirip sıcacık yemek isterseniz o zaman da sabahtan suya koyup serin kuru ve karanlık bir yerde mercimeklerinizi bekletin. Mercimekleri öncesinde ayıklamayı ihmal etmeyin. Sonrasında da vakit gelince mercimekleri bol suda güzelce yıkayın ve bir tencereye alın. Üzerini geçecek kadar musluktan su doldurun ardından güzelce kaynatın. Bir taşım kaynayan mercimekleri süzgeçten geçirin. Tencereyi de bir suya tutup tekrar ocağa alım. Üzerine de mercimekleri durulanmış halde geri dökün. Bu sefer de üstüne üç su bardağı sıcak suyu dökün. On dakika kadar bu şekilde pişirin.

Bu arada da bulgurları suya yatırın. Biraz nişastasından ayırdıktan sonra mercimeklerin yanına dökün. Tuzu da ilave edip tahta kaşıkla karıştırın. On dakika kadar daha bu şekilde pişirin. Ocağın altını kapatın ve bir yandan da tavayı çıkarın. 

Kuru soğanın kabuğunu soyun ve incecik yemeklik doğrayın. Ardından tavaya zeytinyağını dökün ve soğanları da içerisine boşaltıp kavurun. Üç ya da dört dakika kadar kavrulan soğanları pilavın üstüne dökün. İyice karıştırdıktan sonra servis edebilirsiniz. Afiyet olsun.

İlgili Haberler