Pişirdiğiniz Gibi Yiyin İkinci Defa Isıtılıp Tüketilmemesi Gereken Yiyecekler!

Pişirdiğiniz Gibi Yiyin İkinci Defa Isıtılıp Tüketilmemesi Gereken Yiyecekler!

Bu besinleri bir kez daha ısıtıp tüketmek zehirlenmeye yol açıyor. Tel seferde pişirip yemeniz gereken o yiyeceklere çok şaşıracaksınız. Her gün yemeklerini yapıyoruz ancak bir kez daha ısıtıp yenince meğerse...

Bu yiyecekleri ikinci kez ısıtıp yememek gerekiyor. Tekrar ısıtıldığında zehirleyen bu besinlerin yemeklerini yaparken bu gerçeği göz önünde bulundurmak gerekiyor. İşte çok şaşıracağınız o besinler...

Yumurtayı tek seferde tüketin

Yumurtalı her gıda değil ancak yumurtanın ta kendisi ikinci kez ısıtılıp tüketilmez. Tabi yumurtadan zehirlenmemek için çiğ kalmayacak şekilde tüketmek şarttır ancak dünden kalan omleti ertesi güne yememek gerekiyor. Zaten daha kuru bir tadı olacak olan yumurtayı yemek için sağlam bir mide gerekecektir. Yumurta ikinci defa ısıtıldığında içeriğindeki su buharlaşır ve bu da proteinlerin yapılarında değişiklik meydana getirir. Yumurta bu nedenle zehirleyici olabilir ve içeriğindeki besin değeri de tam tersine dönebilir. Hele ki yumurta gibi bir gıdayı açıkta ya da oda sıcaklığında bıraktıysanız içerisinde bakteri ürememesi imkansızdır. 

Ispanak ikinci kez ısıtıldığında tanınmaz hale geliyor

Ispanağın içerisinde yer alan nitrat maddesi zararsız olsa da iki kez ısıtıldığında nitratın nitrite dönüştüğü gözlemlendi. Nitrit maddesi hem zehirleyici özelliği ile hem de kanserojen etkisi ile biliniyor. Bazı araştırmacılar ıspanak ve diğer yeşil yapraklı besinlerin tekrar ısıtıldığında içerisinde gerçekleşen değişimin sağlığa zararlı olmadığını iddia etseler de tedbiri elden bırakmamak ve sebze yemeklerini içlerindeki besin değerleri yok olmadan tüketmek gerekiyor. Diğer yandan çocuklarda 5 mg nitrit bile zehirlenme ile sonuçlanıyor.

Mantar bu sefer gerçekten zehirleyebilir

Mantar da diğer yiyecekler gibi ikinci kez ısıtıldığında içeriğindeki besin değerini kaybeder. Bunun yanında sindirim sisteminde problemlere de neden olan mantar, pişirildiğinde tüketilmelidir. Ancak isterseniz soğuk halde de yiyebilirsiniz, bu şekilde risk daha az olacaktır.

Patatesi açıkta bırakmayın

Patates pişirdikten sonra oda sıcaklığında değil buzdolabında saklayın. Çünkü oda sıcaklığında soğumaya bırakınca toksin üretir ve botulizm zehirlenmesine yol açar.

En Yeniler