Pişirdikten Sonra Ertesi Gün tekrar ısıtıp yemeyin - Bir tabağı bile zararlı

Pişirdikten Sonra Ertesi Gün tekrar ısıtıp yemeyin - Bir tabağı bile zararlı

Dünden kalan bazı yiyecekler tekrar ısıtıldığında zarar verebiliyor: En çok yapılan yemek hatalarıyla ilgili uzmanların çok önemli bir uyarısı var...

Dünden Kalan yiyecekleri israf olmasın diye bir çok ev hanımı tekrar ısıtarak tüketmeyi tercih eder. Bu zararsız hatta faydalı bir şeymiş gibi görülsede aslında büyük bir tehlikeye davetiye çıkarıyoruz.
 

En sağlıklı olan daima taze yiyeceklerden tüketmek olsada ne yazık ki bu hataya hepimiz düşüyoruz. Özellikle çalışan kadınlar iki üç gün yetecek şekilde yemek yaparak dolaba kaldırıp ısıtıp ısıtıp yemeyi tercih ediyorlar tabiiki bunu erkeklerde yapıyor.

Son derece sağlıksız olan bu uygulama neticesinde başımıza neler geliyor hiç düşündünüz mü? Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalar neticesinde bu yiyecekleri tekrar ısıtmamanız gerekiyor:

İşte Herkesin bilmesi gereken çok önemli o uyarı..

EN ÇOK ZEHİRLENME MANTAR'DA OLUYOR

MANTAR
Tekrar ısıtıldığında besin değerini kaybeden mantar, riskli besinler arasında. Sindirim sorunlarına yol açtığından bir seferde tüketilmesi öneriliyor.

YUMURTA
Yumurtanın da tavuk gibi ısıtıldığında protein yapısı değişiyor ve içindeki su miktarı azalıyor. Nadir görülen bir zehirlenme türü olsa da yumurtalı yemekler ve sosları tüketirken dikkatli olmakta yarar var. 

ISPANAK
Ispanak kesinlikle bir seferde tüketilmeli. Çünkü ıspanakta bulunan nitrat, tekrar ısıtıldığı zaman nitrite dönüşüyor. Özellikle bebeğinize ıspanak verirken buna dikkat etmenizde yarar var. Bebekler için 5 mg nitrit alımı bile ciddi zehirlenmeye yol açabilir. - 

TAVUK
Gıda zehirlenmesi açısından en riskli besinlerden… Isıtıldığında içerisindeki proteinin yapısı değişiyor ve bakteri üretiyor. Pişmiş tavuk yemeğini ya düşük derecede hafif ısıtın ya da soğuk yiyin. 

Artık fırında patates
Folyo kaplı patatesinizi fırından çıktıktan sonra iki saat içerisinde buzdolabına koymadığınız sürece, hava geçirmeyen folyo içerisinde yavaş soğutma, ciddi şekilde hastalanmanıza sebep olabilecek botülizm riski oluşturur.

EN ÇOK YAPILAN HATA DÜNDEN KALAN PİRİNÇ PİLAVI
Dünden kalan pilavınız, pirinç tarlalarından gelen ve piştikten sonra bile hayatta kalabilen toksin üreticisi Basilus cereus bakterilerine ev sahipliği yapıyor olabilir.