Pişmiş Böreği Buzdolabında Haftalarca Saklamanın Püf Noktası!

Pişmiş Böreği Buzdolabında Haftalarca Saklamanın Püf Noktası!

Misafirler gitti artan böreği ne yapacağım derdine düşmenize gerek yok.. Günlerce ilk günkü gibi afiyetle yiyebileceğiniz sırları sizler için derledik.

Börek, Türk kültürünün mihenk taşı gibidir. Aynı şey bizim ev için de geçerli. Börek kahvaltılarımızın olmazsa olamazı. 

Genellikle kahvaltıda börek yeriz. Tabi ekmek niyetine :) Bazen sebzeli bazen de kıymalı.. Sabah kahvaltısına börek yetiştirmek zor olduğundan akşamdan yaparım. Sabah ve sonraki bir kaç sabah afiyetle ilk günkü tadıyla yeriz. İşte bunun sırrı böreği doğru koşullarda saklamaktan geçiyor.

Ben de mutfak sırlarımı açığa çıkartmak istedim :) Vereceğim ufak tüyolarla böreğinizi bir yıla kadar saklayabileceksiniz. İşte böreğinizi kurumadan günlerce saklamanın sırları..

İlk olarak buzdolabına böreğinizi hava almayan bir kapta veya buzdolabı poşetlerinde koyun. Tabi yanı sıra her bir dilimi güzelce peçeteyle sarın. Kesinlikle bir arada koymadın. Her seferinde yiyeceğiniz kadarını çıkartın.

İçerisine koyduğunuz malzemeleri mutlaka saklama kabının veya poşetin üzerine not edin. İç malzemenizi göre saklama süresi değişebilir. Pişmiş börekleri genellikle 2 aya kadar korkmadan buzdolabında saklayabilirsiniz. Börek yaparken çiğ yumurta, et ve et ürünleri kullanmıyorsanız şanslısınız. Çünkü bekleme süresi daha da uzayacaktır. 

Eğer pişirmeden koyduysanız bu süre 1 yıla kadar uzayabilir. İstediğiniz her an pişmeye hazır bir böreğiniz olsun istiyorsanız vaktiniz varken bol bol yapın buzdolabına atın. 

Pişmiş böreğiniz buzdolabında yenmek üzere sizi bekliyorsa sabredin, ilk önce buzlarının çözülmesini bekleyin. Arından soğuk veya sıcak yemek üzere istediğiniz ısıtma yöntemini uygulayabilirsiniz. 

Eğer pişmemiş bir böreğiniz var ise buzdolabından çıktıktan sonra fazla vakit harcamandan fırına sürün. Eminim böreğiniz yeterince dinlenmiştir. 

Aynı gün içerisinde börek hazırlayıp pişirip yiyecekseniz mutlaka en az 1 saat buzdolabında pişirmeden önce dinlendirin. Bu böreğinizin lezzetine lezzet katacaktır.

İlgili Haberler