Plastik Bardaklar Zehir Saçıyor! Plastik Bardaktan İçilen İçecek Bakın Nelere Yol Açıyormuş...

Plastik Bardaklar Zehir Saçıyor! Plastik Bardaktan İçilen İçecek Bakın Nelere Yol Açıyormuş...

Plastikler doğayı kirletmekle kalmıyor aynı zamanda vücudumuzu da olumsuz etkiliyorlar... Plastik ve karton bardaklar ise sandığımız kadar masum değiller. Bazen geçerken aldığımız al götür kahve ya da çaylar aslında çok zehirli...

Türk bilim insanlarının ortaya koyduğuna göre plastik ve köpük bardaklara konan yetmiş dereceyi bulan ısı nedeniyle içeceğin içerisine kanserojen madde sızıyor. Yani kanser edecek maddeyi resmen içiyoruz!

Uzun yıllardır zaten plastiğin bize verdiği zarardan haberdarız. Öyle ki tüm gıda maddelerini, yiyecekleri veya türevlerini muhakkak plastikten sakınırız. Hatta plastik saklama kabında bekleyen kurabiyeler bile ikinci gün plastik kokmaya başlıyor. Plastiğin kokusunun sindiği kurabiyeleri yemek ne kadar sağlıksız bilinmiyor ancak kimyasal kokan bir şeyi yemememiz gerektiğini bildiğimize göre, kokusunun sindiği plastiğin de ne kadar zarar verebileceğini tahmin edebiliyoruz.

Kanser yapan maddeyi her gün doya doya içiyoruz

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Selma Metintaş'ın Vatan gazetesine verdiği söyleşisinde belirttiğine göre kahve veya çay gibi sıcak içeceklerin servis edildiği karton ya da köpük bardaklar zehir saçıyor. Bu bardaklar, sıvı ile temas ettiği anda kanserojen maddeyi sıvıya aktarıyor. Yani 70 ya da 90 derece sıcaklıkta bardağa aktarılan içecekler kanser yapan bir sıvıya dönüşüyor.

Sıvı ile temas eden bardaktaki plastik malzeme çözünüyor ve zararlı parçacıklara ayırarak sıvıya giriyor. Söz konusu monomerler de ağızdan vücuda girdiği için uzun süreli etkisi kanserle sonuçlanabilir.

İddiaları farklı bilim insanları da doğruluyor

İddiaları doğrulayan bir başka isim de Sağlık Bakanlığı Kanserle Savaş Dairesi Başkanı Prof. Dr. Murat Tuncer oldu. Prof. Dr. Tuncer'in belirttiğine göre plastiklerde kansere neden olduğu tespit edilen nitrozami maddesi var ve bu madde sıvıyla birlikte vücuda ağız yoluyla giriş yapmış oluyor. 

Plastik tüm vücudumuza nüfus etmiş olabilir

Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği'nde ise plastik kullanımı azaltılmaya başlandığı biliniyor. Plastik felaketi ise her geçen gün kendisini gösteriyor. Bir çalışmaya göre plastik şişelerde bulunan sularda pek çok makro plastik keşfedildi. İçeceklerin yanında sanayi ürünü yiyeceklerde de bulunabilecek olan makro plastikler en son olarak anne karnındaki bebeği koruyan plasentada ortaya çıktı.  Araştırma kapsamında bebekler incelenemedi ancak bebeklerin vücudunda da anneden geçen plastik parçaların bulunması da bir ihtimal.

İlgili Haberler