Polimetre'den gündem yaratacak bir araştırma! 1.Tur imkansız

Polimetre'den gündem yaratacak bir araştırma! 1.Tur imkansız

Mehmet Günal Ölçer'in yönettiği Polimetre Siyasi Veri Madenciliği Kurumu'nun olası bir seçim araştırmasında farklı sonuçlara dikkat çekiliyor.

Erken Seçim iddiaları gündemden düşmezken Polimetre'den dikkat çeken bir araştırma sonucu var : Bugün yapılacak bir seçimde milletvekili sayısı AKP’de 31, MHP’de 9 azalırken, CHP’de 25, İYİ Parti’de 11, HDP’de ise 4 artıyor.

2020 sonrası yapılacak bir genel seçimde ise milletvekili sayısı CHP’de 46, İYİ Parti’de 22, HDP’de 10 artıyor. AKP 62, MHP 16 sandalye kaybediyor.

Araştırma sonuçlarında, “Yakın gelecekte AKP+MHP İttifakından Parlamenter Sisteme Dönüş ve Seçim Sistemi Değişikliği konularında, Anayasa değişiklik önerisinin gelmesi beklenebilir” değerlendirmesi yapılıyor.

Sonuçlar, Cumhur ittifakı ortakları AKP ve MHP’nin Meclis’te çoğunluğu kaybettikleri ve adaylarının Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turundan çıkamadıklarını gösteriyor.

Veri analisti  Mehmet Günal Ölçer, Cumhur İttifakı'na ilişkin olarak, “Bu ittifak gerek TBMM’de çoğunluk elde demeyecekleri, gerekse Cumhurbaşkanlığı Seçiminin ilk turunda sonuç alamayacaklarından ‘Seçim Sistemini Değiştirmek’ ve ‘Parlamenter Sisteme Dönme' konularında adımlar atmaları beklenebilir“iddiasında bulunuyor.