Portakal Kabuğu Deyip Geçmeyin! Çöpe Atmadan Önce Kullanabileceğiniz Üç Farklı Alan!

Portakal Kabuğu Deyip Geçmeyin! Çöpe Atmadan Önce Kullanabileceğiniz Üç Farklı Alan!

Portakal kabuklarını çöpe atmadan önce son bir kez daha faydalanabilirsiniz. Muhteşem bir kokusu olan portakalın kabuğunu ziyan etmeyin. İşte portakal kabuğunun kullanılabilecek üç farklı alanı...

Portakal kışın en güzel kokan ve hem hastalıklara karşı koruması ile hem de mükemmel lezzeti ile çok sevilen bir meyvesidir. İç açan rengi ile portakal en çok yaydığı koku ile seviliyor. Peki portakalı yedikten sonra siz de bu canlı renkli kabuğu çöpe atmaya kıyamıyor musunuz? Portakal kabuklarını zaten çöpe kesinlikle atmayın! Portakal kabukları ile yapabileceğiniz üç farklı şey varken güzelim kabuğu sakın ziyan etmeyin...

Sobalı evde oturmuş olanlar portakalın ne kadar güzel bir koku yaydığını en iyi deneyimleyen kişilerdir. Soba yakılan evlerde ışın odun ya da kömür ateşinin mayıştırdığı, televizyon karşısında en sevilen dizi oynarken bir yandan portakal yenir bir yandan da kabuklar sobanın üstüne konurdu. Havaya yaydığı koku ile sobalı evde geçen akşamların samimi sıcaklığı şimdilerde herkes özlüyor. Ancak şimdi de portakal kabuğunu farklı bir şekilde değerlendirerek daha farklı anılar yaratabilirsiniz.

Beş dakikada mum yapın!

Örneğin karantinada geçen gecelerde elektrik lambasının başınızı ağrıtması ya da mum ışığı ile rahatlamak ve tütsü yakmak istiyorsanız aslında başka bir alternatifiniz de mevcut. Hem de çok lezzetli bir alternatif. Hızlı bir şekilde portakaldan mum yapabilirsiniz. Üstelik herhangi bir kimyasala ihtiyaç duymadan... Portakalı ikiye bölüp yiyin ancak ortasındaki beyaz kısma zarar vermemeye dikkat edin çünkü bu mumunuzun fitili olacak. Üzerine artık pahalı olsa da zeytinyağı ya da sıvı yağı ekleyin. beyaz kısma yine değdirmemeye özen gösterin. Sonrasında beyaz kökü çakmak ile yakın. Yaptığınız mum harika bir koku ve muhteşem bir renk ile gecenize huzur katacak.

Beyaz dişler için her gün bir portakal yiyin

Diğer bir portakal kabuğunu değerlendirme seçeneği ise diş beyazlatmak içindir. Portakalı kabuğuyla beraber dilimledikten donra bir güzel yiyin. Yedikten sonra da iç kısmındaki beyaz bölgeyi dişlerinize sürtün. Diş etinizi zedelemeden yapacağınız bu hareketler sayesinde dişleriniz beyazlayacaktır.

Portakal çayı demleyin!

Diğer bir seçenek ise portakal kabuğunu kurutarak çay haline getirmek. İlk olarak kabukları yıkayın ve kurutun ki kirlerinden arınsın. İyice kuruduğundan emin olduktan sonra yüz derecelik fırında ızgaranın üzerinde bir buçuk ya da iki saat kadar kabukları pişirin. Bu şekilde iyice nemini kaybederek kuruyacaklardır. Sonrasında da sıcak suya atıp çayını demleyebilir ya da el blenderından geçirip tariflerde kullanabilirsiniz.