Portakal suyu sıkmanın püf noktası daha fazla portakal suyu elde etmek için bilmeniz gerekenler

C vitamini deposu olan ve Bağışıklık sistemi güçlendiricisi konumundaki Portakalın sayısız faydası bulunmaktadır. Portakal suyu en yararlı içecekler arasında yer alır. Peki daha fazla portakal suyu nasıl elde edilir? İşte tüyolar

Portakal suyu sıkmanın püf noktası daha fazla portakal suyu elde etmek için bilmeniz gerekenler
Yayınlanma Tarihi : 08 Mayıs 2021 09:00

Portakalın ne kadar faydalı olduğunu hepimiz biliyoruz. Bağışıklık sistemimiz için büyük yararları bulunan Portakal aynı zamanda iyi bir C vitamini deposudur. Tüm besin değerlerinden yararlanmamız için bir kaç küçük tüyo paylaşacağız.

Genelde sizlerle ulusalpost sayfalarında bu tarz içerikler paylaşıp sizleri bilgilendirmeye devam ediyoruz. Bugünkü konumuz ise portakal.

Portakalın daha fazla su çıkarmasını istiyorsanız yapmanız gereken bir leğenin ya da geniş bir kabın içerisine portakalları koymak. İçine ise tercihen buzlu yoksa soğuk su doldurmak. Bir süre beklettikten sonra portakalları çıkarın ve ikiye bıçak yardımıyla ayırın.

Sonrasında sıkma işlemine başlayın. Bu yöntem sayesinde portakalların çok daha sulu olduğunu göreceksiniz. Aynı uygulamayı limon içinde yapabilirsiniz.

Tüm bunlarla uğraşmak istemiyorsanız suyun altında bir kaç dakika yıkamanız bile işe yarayacaktır.

Veya portakalı elinize alın doğrama tahtasının üzerine koyun. Elinizin altında bir ileri iki geri portakalı ovun. Sonrasında sıkmaya başladığınızda meyve suyu sıkacağında portakalın çok daha fazla su çıkardığını göreceksiniz.

Bu bilgiden arkadaşlarınızın haberdar olması için onlarla paylaşmayı ihmal etmeyin :)

İlgili Haberler