Portakaldan Bile 4 kat fazla C vitamini var ve 1 tanesi karaciğeri temizliyor

Portakaldan Bile 4 kat fazla C vitamini var ve 1 tanesi karaciğeri temizliyor

Bugün Size Karaciğerinizde mucizeler yaratacak bir besinden bahsedeceğiz. Belki siz daha önce duymamış olabilirsiniz.. Üstelik Tam Bir C Vitamini Deposu..

Dünyamız çeşitli nimetlerle doludur. Kimini basından öğreniyoruz kimisini ise bir dostumuzun tavsiyesi ile. Şimdi size bahsedeceğimiz meyve ise Türkiye'de pek bilinmeyen bir meyve.

Öğrendiğinizde faydaları sizi şaşırtacak ve denediğinizde sizde dostlarınıza mutlaka önereceksiniz.

Bu harika yiyeceğin en bilinen özelliği harika bir C vitamini kaynağı olması..

İşte mutlaka arkadaşlarınızla paylaşmanız gereken o meyveyle ilgili detaylar

Çikolata Meyvesi ve Kara Trabzon Hurması adlarıyla Türkiye’de yeni yeni tanınmaya başlanan kapa sapotun anavatanı Doğu Meksika ve Orta Amerika ile Kolombiya'nın güneyidir.


İngilizcede Chocolate Pudding Fruit adıyla anılır. Kara sapot çiğ olarak yenilebildiği gibi, süt ve meyve sularının içine de karıştırılabilir.

Kara sapot meyvesinin zeytin renginden sarı yeşil renge dönen meyve derisi yenmez ancak ince kabuğunun altındaki meyve özü olgunlaştığında beyazdan siyaha çikolata pudingi rengine döner ve yenebilir, çikolata pudingi gibi tadı da vardır. Olgunlaşmadan meyveleri yenmemelidir. Bunun yanında oda ısısında meyveler 10 gün içinde olgunlaşabilir. Avustralya'da ve Filipinler'de, Madagaskar gibi yerlerde de yetiştirilmektedir. Türkiye'de ise ancak Gazipaşa, Alanya gibi soğuktan korumalı yerlerde yetiştirilebileceği düşünülmektedir.

Kara sapotun sağlığa faydaları

C vitaminini doğal yoldan almak için iyi bir seçenektir

A vitamini açısında da iyi bir kaynaktır

Kara sapot, yağ hücrelerinden yağ salınımını teşvik eden karaciğerin yağı enerjiye dönüştürmesine yardım eden karotenoidler ve kateşinler içerir. Bu meyvenin yağ oranı çok düşüktür.

Uzmanlar tarafından potasyum açısından zengin bir kaynak olarak kabul edilir

Özellikle kemikler için gerekli olan kalsiyum açısından zengindir

İnsan vücudu için gerekli olan potasyum ve kalsiyum açısından faydalıdır

Lif açısından iyi bir kaynak olduğu için sindirim sistemi üzerinde önemli rol oynar. Kabız olanlar kara sapotu sağlıklı ve lezzetli bir alternatif olarak görebilir

C VİTAMİNİ HAYATIMIZ İÇİN NEDEN ÖNEMLİDİR? ŞİMDİ SİZLERE AYRINTILI BİR ŞEKİLDE ANLATACAĞIZ.

Melazma ve Sivilce Lekeleri İçin C Vitaminin Faydaları Nelerdir?

C vitamininin cilde sağladığı faydalar, cildi aydınlatmak, rengini birleştirmek ve yaşlanma belirtilerini ortadan kaldırmak için çalıştığı için çok ve çeşitlidir. Yüzdeki kırışıklıkları giderir, sıkılaştırır ve yaraların tedavisine büyük ölçüde yardımcı olur ve güneş ışınlarından koruma özelliğine sahiptir. Koyu halkaları tedavi etmek ve bu yazıda cilt için nasıl kullanılacağından ve sivilcenin giderilmesindeki faydalarından bahsedeceğiz.

Cilt İçin C Vitaminin Faydaları Nelerdir?

C vitamininin cilt için birçok faydasını öğreneceğiz, bunlar:

 • Antioksidanlar içerdiği için yüzü sıkılaştırır, kırışıklıkları giderir ve yaşlanan cilt ve yaşlanma belirtilerini ortadan kaldırır. C vitamini içeren besinler cilt hücrelerini tedavi etmek ve serbest radikalleri ortadan kaldırmak için savaşır.
 • C vitamini cildi aydınlatmak ve ölü hücreleri uzaklaştırmak için çalışır ancak hassas cilde sahip kişilerde tercih edilmez ve antienflamatuvar maddeler içerdiği için yaraları iyileştirir.
 • Cilt için kolajen oluşturma, sivilceyi giderme, zararlı UV ışınlarından koruma ve oluşan yanıkları tedavi etme özelliğine sahiptir.
 • Cilde faydaları arasında kuru cildi nemlendirmesi ve koyu halkaları, pigmentasyonu ve koyu lekeleri gidermeye çalışması sayılabilir.

Melazma İçin C Vitamini Serumlarının Faydaları Nelerdir?

C vitamininin cilt ve melazmanın giderilmesi için faydaları çoktur:

 • Hücreleri yenileme ve cilt için enzimleri aktive etme kabiliyetine sahiptir, bu da melazma görünümünü azaltmaya yardımcı olur.
 • Serbest radikallerin etkisini azaltır.

Vitamin haplarının su ile eritilip cilde sürüldüğü ve günlük olarak kullanıldığı doğal tariflerle veya bir güzellik uzmanının önerdiği serum gibi C vitamini içeren ürünler şeklinde kullanılabilir.

Sivilce İçin C Vitamininin Faydaları Nelerdir?

C vitamininin cilt ve akne tedavisi için faydaları, aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok tarifle akneyi gidermedeki ayırt edici faydalarından dolayı belirgindir:

 • Sivilceniz varsa bir kaşık aloe vera ile toz haline getirilmiş C vitamini hapları koyabilir, üzerine distile su ve dört damla E vitamini ekleyebilirsiniz. Tüm malzemeler karıştırılarak buzdolabında iki hafta bekletilerek cilde sürülür ve sonra durulanır.
 • Nemlendirici krem ​​sürülür ve kullanımı sonrasında güneş ışınlarından kaynaklanan ciltte oluşan iltihap, tahriş ve kızarıklıkların giderildiğini ve sivilce gibi kirliliklerin giderildiğini fark edeceğiz.

Siyah noktalardan kurtulmak, yağlı cildi tedavi etmek ve sivilceleri gidermek için etkili tarifler arasında şunlar yer almaktadır:

  1. Bir kaşık yoğurt ve limon suyuyla birlikte bir kaşık dolusu karbonat ve bir tablet C vitamini ekleyin.
  2. Tüm malzemeleri iyice karıştırın ve sivilce bölgelerine beş dakika boyunca uygulayın.
  3. Yüz daha sonra suyla durulanır ve bu tarifle cildin sivilce ve siyah noktalardan arındığını fark edeceksiniz.

Bu tarif sivilceleri gidermek için harikadır ve beyaz bal kullanımına dayanır, burada bir kaşık kahverengi şeker ve bunlara bir C vitamini tableti ve iki yemek kaşığı lavanta yağı ekleyip tüm malzemeleri iyice karıştırın. Yarım saat bekletildikten sonra ılık suyla durulanır.

Yüz İçin C Vitamini Karışımı

C vitamininin cilt için faydaları harikadır ve acı badem yağı tarifi de dahil olmak üzere birçok tarifte kullanılabilir:

Malzemeler

 • Çeyrek acı badem yağı
 • İki adet C vitamini tableti
 • Losyon

Nasıl kullanılır?

 • Malzemeleri iyice karıştırıp bir şişeye veya sprey şişesine koyuyoruz.
 • Yüzü beyazlatmak, sivilceleri ve siyah noktaları gidermek için çalıştığı için her üç günde bir yüz için kullanılır ve bu karışım kuru cilt problemlerinin tedavisinde harikadır.

Yüz İçin C Vitamini Hapları

C vitamini hapları yaşlanma belirtilerini ortadan kaldırır ve bu tarifte kullanılabilir:

Malzemeler

 • Bir çorba kaşığı ılık su
 • İki adet C vitamini tableti

Nasıl kullanılır?

 • C vitamini ılık suyla çözülür, iyice karıştırılır.
 • Bu karışımı buzdolabına koyun ve bu tarifin kullanım süresi iki haftayı geçmemek şartıyla günde iki kez kullanın.
 • Kırışıklıkların giderilmesine ve cilde sağlık, canlılık ve tazelik kazandırılmasına yardımcı olur, günde iki kez kullanılması tavsiye edilir ve hassas cilt sahipleri için tercih edilmez.

Doğal tariflerle cilt için C vitamini kullanmanın yolları arasında bu yöntem:

Malzemeler

 • Bir papaya tanesi
 • Bir bardak limon suyu
 • Bir C vitamini hapı

Nasıl kullanılır?

 • Papaya ezilir, limon ve C vitamini ile karıştırılır.
 • Yarım saat yüze sürülür, ardından soğuk suyla yıkanır ve haftada bir kez bu tarifi tekrar ederiz ve kullanarak cildin çok fazla beyazladığını fark edeceksiniz.

Bu yazımızda C vitamininin cilde faydalarından ve nasıl kullanılacağından bahsettik ve ciltte kuruluk problemlerini tedavi etmek, ölü hücreleri ve pigmentasyonu gidermek için kullanılabilecek birçok doğal tarif öğrendik. C vitamini yüzü ve cildi nemlendirir.

İlgili Haberler