Portakaldan daha etkili 4 kat  C vitamini içeriyor 1 tanesi Karaciğeri yeniliyor ve..

Portakaldan daha etkili 4 kat C vitamini içeriyor 1 tanesi Karaciğeri yeniliyor ve..

Portakal C vitamini Deposu olarak bilinir ve tavsiye edilirdi. Oysa bu meyve portakaldan bile daha etkili çıktı..

Sağlığımız için C vitamini büyük önem taşır. C vitamini genelde Limon ve Portakal gibi besinlerde bulunur.

C vitamini eksikliğinde vücudumuzun bağışıklık sistemi çöker. Vücudumuzda yeterli miktarda C vitamini bulunmazsa bu durum iskorbüt adı verilen soruna yol açabilir.

C vitamini bakımından vücudumuzda bir eksiklik söz konusu olursa çabuk yoruluruz.

Halsizleşiriz ve sürekli uyku ihtiyacımız olur. Sadece bununla sınırlı kalsa iyi.

Ulusalpost.com'un derlemesine göre : Aynı zamanda kas ağrılarımızda oluşabilir . Cilt sağlığımızda tehlikeye gireceğinden sağlıksız bir cildimiz olacağı gibi kuruluk problemimiz olur.

Diş kaybı problemi oluşacağı gibi Kilo kaybıda yaşayabiliriz. Örneğin vücudumuzda bir yara oluştu iyileşme süreside çok geç olabilir.

Görüldüğü üzere C vitamini hayatımız için oldukça önemli. Şimdi sizlere C vitamini bakımından harika bir besinden söz edeceğiz.

Belki daha önce duymamış olabilirsiniz. Sizlerde mutlaka arkadaşlarınızla paylaşın bilgilenmelerini sağlayın:

Çikolata Meyvesi ve Kara Trabzon Hurması adlarıyla Türkiye’de yeni yeni tanınmaya başlanan kapa sapotun anavatanı Doğu Meksika ve Orta Amerika ile Kolombiya'nın güneyidir.


İngilizcede Chocolate Pudding Fruit adıyla anılır. Kara sapot çiğ olarak yenilebildiği gibi, süt ve meyve sularının içine de karıştırılabilir.

Kara sapot meyvesinin zeytin renginden sarı yeşil renge dönen meyve derisi yenmez ancak ince kabuğunun altındaki meyve özü olgunlaştığında beyazdan siyaha çikolata pudingi rengine döner ve yenebilir, çikolata pudingi gibi tadı da vardır. Olgunlaşmadan meyveleri yenmemelidir. Bunun yanında oda ısısında meyveler 10 gün içinde olgunlaşabilir. Avustralya'da ve Filipinler'de, Madagaskar gibi yerlerde de yetiştirilmektedir. Türkiye'de ise ancak Gazipaşa, Alanya gibi soğuktan korumalı yerlerde yetiştirilebileceği düşünülmektedir.

Kara sapotun sağlığa faydaları

C vitaminini doğal yoldan almak için iyi bir seçenektir

A vitamini açısında da iyi bir kaynaktır

Kara sapot, yağ hücrelerinden yağ salınımını teşvik eden karaciğerin yağı enerjiye dönüştürmesine yardım eden karotenoidler ve kateşinler içerir. Bu meyvenin yağ oranı çok düşüktür.

Uzmanlar tarafından potasyum açısından zengin bir kaynak olarak kabul edilir

Özellikle kemikler için gerekli olan kalsiyum açısından zengindir

İnsan vücudu için gerekli olan potasyum ve kalsiyum açısından faydalıdır

Lif açısından iyi bir kaynak olduğu için sindirim sistemi üzerinde önemli rol oynar. Kabız olanlar kara sapotu sağlıklı ve lezzetli bir alternatif olarak görebilir

Kaynak : Mynet.com - Ulusalpost.com

İlgili Haberler