Prof.Dr.Filiz Abacıgil tek kullanımlık bardaklarla ilgili uyardı tehlikeyi herkes görmezden geliyor

Salgın sonrası kullanımı giderek artan tek kullanımlık karton bardaklarla ilgili uzmanından uyarı geldi! Eğer sizlerde kullanıyorsanız dikkat etmenizde fayda var..

Prof.Dr.Filiz Abacıgil tek kullanımlık bardaklarla ilgili uyardı tehlikeyi herkes görmezden geliyor
Yayınlanma Tarihi : 03 Şubat 2021 21:13

1 yıl önce başlayan salgın bütün alışkanlıklarımızı alt üst etti. Örneğin eskiden kahve dükkanlarında oturup kahve içerken artık tıpkı batıdaki gibi kahvemizi mekandan alıp yolumuza devam eder olduk.

Çarşı pazar tüm sokaklar ellerinde karton bardak içerisinde çay kahve taşıyan insanlarla dolu.

Plastik bardaklara alternatif olarak üretildi bu bardaklar.

Plastik bardakların zararını zaten bilmeyen yoktur hemen hemen. Ancak karton bardaklarda çok tehlikeliymiş. Bu alışkanlığımızla ilgili çok önemli uyarılar yapıldı.

Eğer sizlerde son zamanlarda güvenlik ve hijyen açısından karton bardaklara yöneldiyseniz iki kere düşünmeniz gerekecek.

Peki ne gibi bir sorun olabilir ki? Bu konuyla ilgili Türk bilim insanlarından Prof.Dr.Filiz Abacıgil önemli açıklamalarda bulundu. İHA tarafından servis edilen haberde Prof.Dr.Filiz Abacıgil tek kullanımlık karton bardaklar hakkında önemli uyarılarda bulunuyor.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan  Prof. Dr. Filiz Abacıgil, karton bardakların tehlike saçtığını dile getirerek vatandaşları uyardı.  Karton bardakların dayanıklılık sağlanması için içerisinin polietilen plastik ile kaplandığını açıklayan Abacıgil, “Tek kullanımlık bardakların yüzde 90-95 gibi büyük bir kısmı kağıttan yapılmış olmakla birlikte, su geçirmezlik, esneklik ve dayanıklılık sağlamak için iç yüzeyi, polietilen plastikten ve bazen de kopolimerlerden yapılmış hidrofobik bir filmle kaplanıyor. Yapılan çalışmalar, sıcak suya maruz kalmaları ile birlikte bu film tabakasının bozulduğunu, bardak içindeki sıvıya mikroplastiklerin yani 1 nanometre - 1 milimetre arası plastik parçacıkların, florür, klorür, sülfat, nitrat gibi iyonlar ile kurşun, krom, kadmiyum gibi ağır metallerin geçtiğini göstermektedir” ifadelerini kullanarak herkesi uyardı.

Evet son zamanlarda kafe ve restoranlar kapalı olduğu  için herkes bu bardaklarla kahve satan mekanlara yöneldi. Oysa gördüğünüz gibi bu bardaklarda en az plastikler kadar zararlıymış. Zaten bir kısmı kağıttan yapılırken bir kısmında yine mikroplastikler bulunuyor.

Yapılan bir çok araştırmada vücudumuza mikroplastiklerin zarar verdiği ortaya çıkarılmıştır. Ancak buna rağmen hayatımızın her alanında olmaya devam ediyorlar.

Eğer sizlerde hijyen için bu bardaklara yöneldiyseniz düşünmenizde fayda var.

Değerli Prof. Dr. Filiz Abacıgil'in bu uyarıları hayati önem taşımaktadır. Sizlerde arkadaşlarınızla paylaşarak onların yararlanmasını sağlayabilirsiniz:

KAYNAK : İHA

İlgili Haberler