Prof. Dr. Halıcı: “Antarktika’da Üs Kurmayı Hak Ettik”

Prof. Dr. Halıcı: “Antarktika’da Üs Kurmayı Hak Ettik”

Türkiye'nin, Güney Kutbu'nda kurmak istediği bilim üssünde çalışmalar yapmak üzere seçilen bilim insanlarından olan Erciyes Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gökhan Halıcı, Türkiye'nin Antarktika'da üs kurmayı hak...

Türkiye'nin, Güney Kutbu'nda kurmak istediği bilim üssünde çalışmalar yapmak üzere seçilen bilim insanlarından olan Erciyes Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gökhan Halıcı, Türkiye'nin Antarktika'da üs kurmayı hak ettiğini söyledi.

Halıcı, Ordu Üniversitesinde verdiği konferansta Türkiye'nin değişen iklim dengesine dair bilimsel çalışmalarda geride kalmaması için Antarktika'da bir bilim üssü kurulmasının gerekli olduğunu ifade etti. Türkiye'nin ekonomisi bakımından burada olmayı hak ettiğini belirten Halıcı, Antarktika'nın doğal ve tatlı su kaynaklarına sahip bir kıta olduğuna dikkat çekerek şöyle konuştu:

"İleride şayet bunlar üzerinde hak iddia etmek istiyorsak Türkiye'nin burada bilimsel çalışmalar yapması gerekiyor. Antarktika'nın geleceği hakkında özellikle canlı ve cansız doğal kaynakların, tatlı su kaynaklarının, deniz ürünlerinin kullanımı ve çevrenin korunması konularında söz sahibi olunması ve karar mekanizmalarında etkin rol alması, Antarktika akıntı döngüsünün ve etrafındaki canlı kaynakların kullanılmasının araştırılması, dünyanın değişmekte olan iklimi üzerinde Türk bilim insanlarının çalışma yapabilmesi, kutup bölgelerindeki seyir ve araştırmalara uygun gemilerin kendi imkanlarımız ile tasarlanması, Birleşmiş Milletler bünyesi dışındaki bir uluslararası kuruluşa (Antarktika Antlaşması Danışma Toplantısı) üye olunması ve bu uluslararası sistemin karar mekanizmasında etkin rol alınması gibi konularda Türkiye çıkarlarını koruyabilecek. Aynı zamanda Türkiye'nin diplomatik profilinin kuvvetlenmesi ve Türkiye Cumhuriyeti'nin örnek olarak İslam coğrafyasında güçlü ve lider konumunu sürdürebilmesi için bu durum son derece önemlidir."

Fen-Edebiyat Fakültesinde gerçekleştirilen konferansa ODÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fikri Balta, Fen Edebiyat Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Öznur Ergen Akçin, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Hasan Sevgili, Fatsa Deniz Bilimleri Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Bahar Tokur, Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Latif Kelebekli, Eğitim Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Kenan Demirel, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Kaynak:Haber Kaynağı