Prof. Dr. İsmail Cinel’den Koronavirüs Açıklaması! Çok Korkmamız Gereken Bir Haftadayız

Türkiye’nin koronavirüs konusunda oldukça kritik bir durumda olduğunu bildiren Yoğun Bakım Derneği Başkanı Prof. Dr. İsmail Cinel, ‘’Bu hafta çok korkmamız gereken bir haftadayız açıklamasında bulunarak uyardı...

Prof. Dr. İsmail Cinel’den Koronavirüs Açıklaması! Çok Korkmamız Gereken Bir Haftadayız
Yayınlanma Tarihi : 29 Kasım 2020 00:09

Türkiye’nin koronavirüs konusunda oldukça kritik bir durumda olduğunu bildiren Yoğun Bakım Derneği Başkanı Prof. Dr. İsmail Cinel, ‘’Bu hafta çok korkmamız gereken bir haftadayız. Herkes bir adım geriye çekilmeli. Hareket kısıtlılığı şart’’ şeklinde konuştu.

Koronavirüs hakkında son durumu değerlendiren Türk Yoğun Bakım Derneği Başkanı Prof. Dr. İsmail Cinel, haziran ayında hayata geçen yeni normalleşme ile insanlarda gevşeme olduğunu belirterek, ‘’Ya toplumu mart ve nisan ayındaki gibi konsantre edeceksiniz, seferberlik ruhu tam anlamıyla olacak, anlayacak ya da korkacak.

Bu ikisi olmadan bir şeyler tam oturmuyor’’ şeklinde ekleme yaptı.

‘’Zirveden Dönene Kadar Rahat Değiliz’’

Habertürk kanalı canlı yayınında konuşan Prof. Dr. İsmail Cinel, ‘’4 – 5 gün önce PCR pozitifliği açıklanır açıklanmaz herkeste bir adım geri çekilme oldu. Burada sayılardan daha önemli olan şeylere vurgu yapmak istiyorum; ağır hasta sayısını izlememiz lazım. Şu anki kısıtlamadan dolayı vakalar belirli oranda düşecek, önümüzde bir hafta oldukça önemli. Önümüzdeki bir haftanın sonunda ve aralık başında bu kısıtlamaların etkisi göreceğiz. Ağır hasta sayıları da o zirveyi yakalayacak.

Zirveden dönene kadar rahat değiliz. Tahmini olarak zirveden dönme 1 hafta sonra. Çünkü kısıtlamalar bundan bir hafta önce başlamıştı. Plato oldukça önemli, zirve ve zirvenin ardından plato ve de aşağıya dönme noktası. Bu hafta çok korkmamız gereken bir haftayı yaşıyoruz. Herkes bir adım geriye çekilsin. Hareketlerde kısıtlılık şart’’ şeklinde Konuştu.

‘’YOĞUN BAKIMLAR İÇİN YÜZDE 70 – 75 DOLULUK ORANI, HER YER DOLU DEMEKTİR’’

‘’Vatandaşlarımızın değişik bir bela ile karşı karşıya olduklarını bilmeleri lazım’’ diye konuşan Prof. Dr. Cinel, sözlerine şu şekilde devam etti;

‘’ 100 adet yatağınız var. Bunlardan 50 tanesini diğer yoğun bakım hastaları için ayırdınız. Trafik kazası veya beyin kanaması geçireni yoğun bakıma almayacak mısınız? Dalga öyle bir geliyor ki ağır hasta sayıları arttıkça ayırdığınız yüzde 50’yi yüzde 70 ayırıyorsunuz, ardından ise yüzde 80 yapıyorsunuz. Geriye ise yüzde 20 kalmakta, yüzde 20 covid-19 olmayan yoğun bakım hastaları için ne yazık ki yeterli bir rakam değil. Yoğun bakımlar için yüzde 70 – 75 doluluk oranı demek, her yer dolu demek.’’

‘’Tünelin Ucunu Görüyoruz, Aşı Geldi’’

Hareket kısıtlılığının bu hafta oldukça önemli olduğunu söyleyen Prof. Dr. İsmail Cinel sözlerine şu kelimelerini de ekledi;

‘’ Size söz veriyorum ve umutta veriyorum, bunu yaptığımız takdirde bir hafta sonra rakamların yukardan döndüğünü görme şansımız olabilecektir. Kendimize gönüllü olarak yasak koymamız lazım, sosyalleşme durumunu en aza indirdiğimiz bir döneme ihtiyacımız vardır.

Tünelin ucunu görebiliyoruz, aşı geldi. Türk aşısının da çıkacağını görüyoruz ama bu dönemi atlatmamız lazım’’ sözlerini de ekledi.

Bu siteden Ulusalpost.com Aktif Link verilmeden alıntı yapılamaz

İlgili Haberler