• BIST 103.186
  • Altın 227,073
  • Dolar 5,3171
  • Euro 6,0307
  • İstanbul 5 °C
  • Ankara 3 °C
  • İzmir 9 °C

Prof. Dr. Nurşen Yüksel: “Glokom Görme Kaybıyla Sonuçlanabilir”

Prof. Dr. Nurşen Yüksel: “Glokom Görme Kaybıyla Sonuçlanabilir”
Halk arasından göz tansiyonu olarak bilinen glokom hastalığı hakkında bilgiler veren Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı...

Halk arasından göz tansiyonu olarak bilinen glokom hastalığı hakkında bilgiler veren Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nurşen Yüksel, "Glokom görme kaybıyla sonuçlanabilir" dedi.

Glokom hastalığı hakkında bilgiler veren Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nurşen Yüksel, "Halk arasında "Göz Tansiyonu" ya da "Karasu Hastalığı" olarak bilinen glokom, göz içi basıncının sıklıkla yükselmesi nedeniyle görme sinirinin zarar görmesi olarak açıklanıyor. Kendini en son aşamada fark ettiren bu hastalık, geç tanı konulduğunda görme sinirinde onarılması mümkün olmayan ciddi sorunlar oluşturabiliyor. Glokom sessiz seyreder ve optik sinir hasarı sonucuyla da kalıcı görme kaybı ile sonuçlanabilen bir hastalıktır" dedi.

Glokom'un pek çok nedeni olabileceğini aktaran Prof. Dr. Yüksel, genetiklik, yaş ve korneanın ince olmasının risk faktörü olduğunu ifade ederek, "Gözlük kullanan miyop kişiler çok daha dikkatli olmalı. 2 yılda bir göz muayenesi olmalıyız ve göz tansiyonumuzu ölçtürmeliyiz" diye konuştu.

Prof. Dr. Yüksel, geç tanı konulduğunda oluşan hasarı geri döndürmenin mümkün olmadığını ve bu nedenle glokomun bilinirliğini arttırmanın erken tanı sağlanma açısından çok önemli olduğunu söyledi. Prof. Dr. Yüksel, damla tedavisi uygulayarak glokomun durdurulabildiğini fakat göz içi basınçları damlalarla kontrol altına alınamayacak kadar yüksekse o zaman cerrahi tedavi uygulandığını sözlerine ekledi.

Kaynak : İHA

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim