Profesör Doktor Naci Görür 'deniz salyası' hakkında açıklama yaptı! Depremle ilişkisi ne?

Profesör Doktor Naci Görür 'deniz salyası' hakkında açıklama yaptı! Depremle ilişkisi ne?

Marmara Denizi'nde görülen deniz salyasının yakında gerçekleşmesi beklenen İstanbul depremi ile ilişkili olduğu öne sürüldü. İddialar hakkında uzman isim Profesör Doktor Naci Görür'den açıklama geldi...

Aylardır Marmara Denizini etkisi altına alan deniz salyası korkutmaya devam ediyor. Marmara Denizi'nde büyük kirlilik nedeni ile ortaya çıkan deniz salyası, su yüzeyini ve derinlikleri sarmış durumda. Müsilaj olarak isimlendirilen deniz salyası nedeniyle oluşan görüntü sonrasında akıllara bu durumun beklenen İstanbul Depremi ile ilişkili olabileceği geldi. Konu ile alakalı olarak ise Prof. Dr. Naci Görür açıklamalarda bulundu.

Profesör Doktor Görür'den net ifadeler

Marmara Denizi'nde yoğunlaşan müsilaj artık büyük bir çevre sorunu haline geldi. Kasım ayından bu güne kadar yoğun şekilde Marmara Denizi'ni saran müsilajın etkisi herkesi korkuttu. Deniz salyası olarak adlandırılan müsilajın deprem ile ilişkisine ise Prof. Dr. Naci Görür açıklık getirdi.

Depremle hiçbir alakası yok

Deprem bilimci Prof. Dr. Görür, sosyal medya hesabından kendisine yöneltilen konu hakkında net bir açıklama yaptı. Marmara'da oluşan müsilajın deprem ile olan ilişkisi le alakalı sorulara olumsuz yanıt veren Görür, deniz salyası ile depremin bir alakası olmadığını söyledi. Marmara Denizi'ndeki kirlenme sonucunda müsilajın oluştuğunu belirten Görür, Karadeniz'den aşırı bir kirletici yük geldiğini söyledi. Bu durum haricinde ise Marmara Denizi'nin etrafında bulunan yaşam alanlarında da atık derşarjı olduğunun altını çizdi.

Kirliliği azaltmak tek çare

Söz konusu atıklar denizdeki canlılara besin oluyor ancak bazı durumlarda sıcaklığa bağlı kalarak da plankton ve alg patlamalarına yol açıyor. Görünen tablonun bu olduğuna dikkat çeken Görür, tek çözümün ise Marmara Denizi'ndeki kirliliğin azaltılması olacağını belirtti. 

"Kanal İstanbul hakkında uyarıda bulundu: çıkarılması gereken ders..."

Prof. Dr. Görür, Marmara denizinde oluşan müsilajın asıl kirletici kaynağının Karadeniz  olduğunu belirtti. Görür, bu olay sonucunda çıkartılması gereken dersin Kanal İstanbul'u asla yapmamak olduğunu da dile getirerek uyarıda bulundu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.