PTT ve ATM'den alınabilecek! E-Devlet üzerinden başvurana 1 sene boyunca 600 TL ödenecek

PTT ve ATM'den alınabilecek! E-Devlet üzerinden başvurana 1 sene boyunca 600 TL ödenecek

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan ve sosyal yardımlardan olan doğum parası ücretlerine zam geldi..

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen ve sosyal devlet olmanın gereklerinden olan doğum parası ücretlerine zam geldi. Zamdan sonra yapılacak olan tüm başvurularda ücretler yeni rakamlar üzerinden alınacak.

Doğum Parası Ücretleri Zamlandı!

Bireysel bazda yapılan başvurular için artık e- Devlet kullanmanız yeterli olacak. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yeni bebeği olan ailelere verilmesi gereken sosyal yardım ücretlerinde yeni rakamlar belli oldu.

Buna göre; birinci çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü ve sonraki çocuklar için 600 TL doğum yardımı yapılacak.

Kamu Personellerinde ise sistem biraz daha farklı işliyor, yaptıkları sözleşme gereği bağlı bulundukları kurumlarından almış oldukları doğum ücretleri yukarıda bahsi geçen ücretlerden az ise aradaki fark ödenir. Kurumlardan aldıkları ücretler sosyal yardım ücretinden daha fazla ise bakanlık tarafından herhangi bir ödeme yapılmaz.

Mavi Kart Sahipleri ve Türk Vatandaşları

Doğum ücretlerinden faydalanabilmek için ise öncelikle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak gerekiyor ancak mavi kart sahibi olan bireyler de bu yardım paralarından faydalanabiliyor.

Mavi kart; doğumla Türk vatandaşı olup da çıkma izni almak suretiyle Türk vatandaşlığından ayrılan kişilere ve 3 üncü dereceye kadar olan altsoylarına verilen resmi bir belgedir

Doğum yardımı almayan ve almak isteyen aileler zaman aşımına uğramadan başvuruda bulunarak bu yardım ücretini alabilirler ancak 5 yıl zaman aşımı süresi olduğu için ancak 2016 ve sonraki yıllarda doğum yapmış bireyler bu yardım paralarını talep edebilmektedir.

İlgili Haberler