• BIST 103.072
  • Altın 276,782
  • Dolar 5,6668
  • Euro 6,2796
  • İstanbul 20 °C
  • Ankara 16 °C
  • İzmir 24 °C

Putin'i köşeye sıkıştıracak isim ortaya çıktı! Bakın kim!

Putin'i köşeye sıkıştıracak isim ortaya çıktı! Bakın kim!
ABD Hazine Bakanlığı 25 Kasım’da yayınladığı bildiride Esad rejimini IŞİD’den petrol almakla suçladı. Bu alıma aracı olan ismin ise Rus vatandaşı Suriye asıllı George Haswani olduğu açıklandı.

Amerika Birleşik Devletleri Hazine Bakanlığı verilerine göre Esad rejimi petrol sahalarını IŞİD’e kaybettikten sonra teröristlerden petrol satın almaya başladı. 25 Kasım tarihinde ABD isim vererek bu alıma aracılık yapan isimleri açıklayarak malvarlıklarını dondurdu. Böylece ABD ilk kez IŞİD’in petrol satışıyla ilgili direkt bir yaptırım açıklamış oldu. Açıklanan isimler arasında iki kişi ön plana çıkıyor. Birinci isim Suriye’de doğan ve Rus vatandaşlığı da bulunan George Haswani. Haswani HESCO Mühendislik ve İnşaat adlı şirketi aracılığıyla Esad rejimi ile IŞİD arasında petrol alışverişine aracılık ediyor.


AB'NİN KARA LİSTESİNDE
Mart ayında Haswani’nin faaliyetleri AB tarafından da tespit edildi ve AB’nin kara listesine alındı. ABD Hazine Bakanlığı’nın kara listeye aldığı bir başka isim ise Rus vatandaşı ve aynı zamanda Dünya Satranç Federasyonu Başkanı Kirsan Ilyumzhinov. Rus işadamı, Suriye Merkez Bankası’nın yaptırımları bypass etmesine yardımcı olmakla suçlandı.


Putin’in sağ kolu olan Dünya Satranç Federasyonu Başkanı Kirsan Ilyumzhinov, para aklamakla suçlanıyor.
KREMLİN: AMACIMIZ TÜRK YÖNETİMİNİ SUÇLAMAK DEĞİL


Erdoğan’ın ‘İspatlasınlar bu makamda durmam’ sözlerine Kremlin’den yanıt geldi. Kremlin Sözcüsü Dimitriy Peskov, ‘Türkiye’nin IŞİD’le petrol ticareti yaptığı bilgisinin’ Türk hükümetini suçlamak için değil, terörle mücadele için kullanılacağını vurguladı. Erdoğan’ın, Rusya’nın bu iddialarını kanıtlaması halinde istifaya hazır olduğunu açıklamasını da değerlendiren Peskov, şöyle konuştu: “Bu yeni bir açıklama değil. Mevcut durumda önemli olan bilgi sahibi olmak ve bu bilgiyi herhangi bir şeyi kanıtlamak için değil terörizmle mücadele için kullanmaktır. Bu bilgi, terörizmle mücadele için kullanılacaktır. Peskov, Su-24 uçağının düşürülmesi sonrası Rusya ile Türkiye Savunma Bakanlıkları arasında sonlandırılan askeri iletişim kanallarının ne zaman canlandırılacağı sorusuna “Bunun hakkında konuşmaya henüz hazır değilim” yanıtını verdi. Davutoğlu, bugün yaptığı açıklamada “Rusya’ya tekrar çağrımız, benzer olaylar yaşanmaması için askeri iletişim kanallarını açalım. Daha büyük çaplı krizlerin önüne geçelim” demişti.


ERDOĞAN SÖYLEMİŞTİ


Cumhurbaşkanı Erdoğan, önceki gün Paris’te, “DAİŞ’ten petrol alan kişinin Rus ve Suriye vatandaşı olduğunu ABD açıkladı” demişti. O kişinin George Haswani olduğu ortaya çıktı. 


GEORGE HASWANİ KİMDİR?
Ortak rafineri bile işletiyor
Haswani, Suriyeli Hristiyan bir aileden geliyor. Esad’ın akrabalarından biri ile evli ve iç savaştan önce Suriye’deki petrol rafinerilerinde çalıştı. Rusya’da eğitim gördü. Bu sırada Rusya’nın özellikle savunma ve güvenlik alanındaki krem tabakasıyla ilişki kurdu (Putin’in de aralarında olduğu). Hesco Mühendislik ve İnşaat şirketini kurdu ve ilişkileri sayesinde Rus petrol ve gaz şirketlerinin ayrıcalıklı haklarını elde etti. Hesco kısa süre içinde büyüdü. Rus ordusu ve Rus petrol şirketlerinin ihtiyacı olan makine ve yedek parça ihtiyacını, ithalat yoluyla karşılamaya başladı. Şirketin Rusya’daki merkezinin başına damadı Yousuf Arbash’ı getirdi. Arbash, Hafız Esad döneminde Suriye askeri istihbaratının başı olan Ali Duba ile Moskova’da çok yakın ilişki kurdu ve onun oğlunu da şirket bünyesine kattı.


George Haswani, bu arada Suriye’de petrol sektöründeki ilişkilerini de çeşitli vesilelerle güçlendirdi. Bu ilişkiler IŞİD petrol rafinerilerini ele geçirince de sürdü. Haswani, IŞİD’e eleman ve ekipman sağlayarak rafinerilerin canlı tutulmasına katkıda bulundu. Öyle ki, IŞİD ile bir rafineride ortaklığa bile gitti.
KAYNAK: VATAN GAZETESİ

Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim