Ramazan Ayı İçin İçişleri Yeni Bir Genelge Yayınladı Yasaklar Başlıyor

Ramazan Ayı İçin İçişleri Yeni Bir Genelge Yayınladı Yasaklar Başlıyor

Koronavirüs vakalarının hızlı bir şekilde artışla geçmesi ve salgın kontrolünün son derece zorlaştığı günlerde alınan tedbirler de sıkılaşıyor. Ramazan ayının da gelmesi ile İçişleri Bakanlığı alınacak sıkı tedbirleri yayınladı...

Ramazan ayında uygulanacak yasaklar belli oldu! Daha öncesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklaması ile az çok neler olabileceği tahmin edilen yasaklar, daha geniş kapsamlı olarak İçişleri Bakanlığının genelgesinde yer aldı. Ramazan ayı tedbirleri başlığı ile seksen bir ile yollanan bildiri, 12 Nisan Pazartesi akşamı ilk kılınacak olan teravih ile uygulamaya sokulacak. Ancak teravih namazı camilerde değil evlerde kılınacak.

İftar ve teravih için geniş önlem...

Yayınlanan bildirinin on bir maddesinden ilki toplu organizasyonlarla ilgili. Bildiride belirtilene göre; toplu sahur, iftar ya da kalabalık herhangi bir ortam oluşturabilecek iftar çadırlarına müsaade edilmeyecek ve vatandaşların konu hakkındaki duyarlılıklarını arttıracak duyuru ve faaliyetler gerçekleştirilecek.

Diğer yandan  önceki senede olduğu gibi bu sene de teravih namazları evlerden kılınacak. Ancak ev içi bulaşın da artması nedeniyle Bakanlık, vatandaşların dikkatli olması konusunda uyardı.

Fırıncılar ve belediyelere görev verildi

En önemli haber ise fırıncılara geldi. Ramazan nedeniyle iftar saatinde oluşabilecek pide kuyruklarını önlemek amacı ile iftardan bir saat öncesine kadar pide ve ekmek üretimi duracak ve iftar saatine dek satış yapılabilecek. İftar sonrasında ise satış, üretim ve diğer hazırlıklar devam edecek.

Belediyeler de trafik nedeniyle oluşabilecek riski önlemek adına üç saat öncesinden toplu taşımaların hem seferlerini hem de sayılarını arttıracak.

Türbe, AVM ve semt pazarlarında...

Bildiride her şehrin kendi huzur ve güven ortamının oluşması için gerekli önlemleri iller kendileri alacak. Türbe ziyaretleri nedeniyle oluşabilecek yoğunluklar için de yetkili birimlerce önlenmesi sağlanacak.

AVM, pazar yeri ya da semt pazarı gibi yerlerde de fiziki mesafe koşullarının korunması adına tüm önlemler alınacak. Özellikle AVM ya da semt pazarı gibi yoğun yerlerde bulunabilecek müşteri sayısı da  İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararı ile ayrı ayrı belirlenip denetlenecek.

Ramazan'da fırsatçılara geçit verilmeyecek

Bildirinin son maddelerinde ise Ramazan ayından fırsat görüp fahiş fiyat uygulayan firma ya da işletmeler hakkında anında işlem başlatılacak. Vali ve Kaymakamlar ile ilgili kurumlar ile öksüz ve yetim çocuklarla beraber yardıma muhtaç tüm vatandaşlara destek sağlanacak.  Bildiri son maddesinde ise vatandaşların da konu hakkında duyarlı ve bilinçli davranması gerektiği belirtildi.