Ramazan Ayı Öncesi Yeni Yasaklar Başlıyor Kurallar Resmen Açıklandı

Ramazan Ayı Öncesi Yeni Yasaklar Başlıyor Kurallar Resmen Açıklandı

Ramazan ayı gelmeden yasak haberleri geldi. Bilim Kurulu ve Sağlık Bakanlığı koronavirüs tedbirleri kapsamında resmen yeni kuralları Ramazan ayı gelmeden açıkladı. Herkes tedbirini alsın, yeni yasaklar kapıda...

Ramazan ayı önümüzdeki salı günü yani 13 Nisan 2021 tarihinde başlayacak. İlk sahura ise pazartesi gecesinden kalkılacak. Ancak akşamına herhangi bir toplu iftar ya da teravih namazı kılınamayacak. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın açıklamalarına göre 81 ilde de geçerli olacak yasaklarda ne toplu bir iftar organizasyonuna ne de camilerde teravih namazına izin verilecek...

Vakalarda patlama yaşandı...

Koronavirüs nedeniyle alınan tedbirler sonrasında vaka sayılarında büyük bir düşüş yaşanmıştı. Bir yandan da aşılama çalışmalarının başlaması ile yasaklar kaldırıldı. Kademeli sisteme geçilecekti ancak Sağlık Bakanlığının sitesinde yayınlanan harita çok kısa bir süre içerisinde kıpkırmızı oldu. Orta derecede riskli olan bölgelerde hafta sonu yasakları ve akşam sokağa çıkma yasakları gevşetilmişti. Ancak riskin en az olduğu bölgelerimizde bile vaka sayılarında patlama yaşandı. Bunun sonucunda da eski önlemlerin bazıları geri getirildi.

Toplu eylemler yasak olacak

Şu an ise Türkiye genelinde salgın elli beş milyon kişiyi vurmuş durumda. Nüfusun yarısından fazlasını kapsayan ve her geçen gün test ve vaka sayılarında önceki günlere oranla yüzde yirmilere tırmanan sayılar herkesi korkutuyordu. Ramazan ayı da yaklaşırken artan vakalar nedeniyle Bakanlık büyük bir önlem almaya karar verdi.

Bilim Kurulunun verdiği karar neticesinde toplu iftar ya da sahur yemeği, teravih namazına toplu olarak gitme yasak olacak ve sokağa çıkma saatlerinde herhangi bir esneklik söz konusu olmayacak. 

Ramazan Bayramı Ne Zaman?

Ramazan ayı ise 13 Nisan tarihi itibari ile başlamış olacak. Tam olarak bir ay sonrasında ise yani 12 Mayıs Çarşamba ise Ramazan'ın son günü ve bayramın öncesindeki Arefe günü olacak. 13 Mayıs perşembe günü ise Ramazan Bayramının birinci günü olacak. Üç gün sürecek olan bayramın son günü 15 Mayıs Cumartesi günü olacak.